Kinnisvara24: tegelik üüriturg on deklareeritust mitu korda suurem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kuvatõmmis

Kinnisvaraportaali Kinnisvara24 uuringu kohaselt on Eesti üürituru tegelik maht üle 100 miljoni euro ehk kordades suurem kui deklareeritakse.

2017. aastal esitati maksu- ja tolliametile (MTA) kokku 6679 eluruumi üüritulu deklaratsiooni, mis on 32 protsenti rohkem kui aasta varem. Deklareeritud üüritulu summa kasvas 21 protsenti 18,1 miljoni euroni.

Kinnisvara24 viis läbi analüüsi, millest selgub, et Eesti üürituru tegelik maht võib olla mitu korda suurem kui ametlikult deklareeritakse.

"Sellest lähtuvalt peaks olema vähemalt 30 000 üüripinda, mida siis reagulaarselt üüriturule pakutakse ja sellest analüüsist lähtuvalt on Eesti üürituru suurus üle 100 miljoni euro, mis on kordades suurem tegelikult kui maksu- ja tolliametile dekaleeritud üüritulu," rääkis kinnisvara24.ee tegevjuht Paavo Heil.

Kinnisvara24 portaalis ja teistes kinnisvaraportaalides avaldatud eluruumide üürikuulutuste arvu järgi konservatiivselt hinnates on Eestis eluruumide üüripindasid minimaalselt 28 000, märgib portaal. Sellele lisanduvad lühiajalised üüripinnad ja sellised üüripinnad, mille kohta avaldatakse kuulutus ainult sotsiaalmeedias ning ka üüripinnad, mille kohta liiguvad pakkumised tuttavate kaudu.

Portaali andmetel on Eesti keskmine igakuine üürisumma 420 eurot. Seega on arvestuslik üürituru suurus vähemalt 105 miljonit eurot aastas.

Erinevus tegeliku ja deklareeritud üüritulude vahel tekitab portaali tegevjuhi Paavo Heili sõnul ebavõrdset konkurentsi.

"Nii nagu kõigis teistes majandusvaldkondades, valitseb ka üüriturul konkurents. Suur osa Eesti inimesi, kes korrektselt oma üüritulu deklareerivad, on seega ebavõrdses konkurentsiolukorras, kuna konkureerivad üürileandjad saavad alusetult oma vara pealt 20 protsenti rohkem tulu või saavad selle võrra odavamat üürihinda pakkuda," ütles Heil.

Üürieluruumide arvu leidmiseks hinnati analüüsis Eesti kinnisvaraportaalides unikaalsete kuulutuste arvuks keskmiselt 2500 ning kui keskmine avaldamisperiood on 24 päeva, teeks see aastas kokku 38 000 üürikuulutust. Kui keskmine üüriperiood oleks üheksa kuud, oleks Eesti üüriturul 28 000 üürikorterit.

Üüripindade pakkumishinna võttis Kinnisvara24 enda portaalilt, mis on 467 eurot kuus. Arvutustes võttis portaal keskmiseks pakkumishinnaks sellest 10 protsenti madalama taseme ehk 420 eurot.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: