Poliitikud asuvad vaagima lasteaia kohatasu alampalgast lahtisidumise teemat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Karin Koppel

Aastate jooksul on räägitud vajadusest siduda alampalga küljest lahti lasteaia kohatasud, mis paljudes omavalitsustes moodustavad teatud protsendi miinimumpalgast. Tuleval nädalal hakkab küsimust arutama kultuurikomisjon, haridusministeerium käsitleb kohatasude teemat aga uue alushariduse seaduse ettevalmistamisel.

Lasteaia kohatasu kehtestab seaduse järgi valla- või linnavolikogu ning see ei tohi ületada 20 protsenti alampalgast. Näiteks Tallinnas on selleks 12,2 protsenti kehtivast alampalgast ja Tartus lausa 15 protsenti, kuid nemad lähtuvad protsendi arvutamisel möödunud aasta miinimumpalgast.

Võrdõigusvolinik Liisa Pakosta juhtis juba 2015. aastal tähelepanu sellele, et lasteaia kohatasu ei peaks alampalga tõusmisel kerkima, sest automaatne sidumine pole õiguspärane. Olukord püsib aga senini muutumatult ning kui miinimumpalk tuleval aastal taas tõuseb, tuleb paljudel lapsevanematel leppida ka lasteaiatasu kerkimisega.

Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must ütles ERR-ile, et komisjonis tuleb lasteaiatasu ja alampalga seotuse teema sel sügisel arutlusele ja peaks olema juba esmaspäevase istungi kavas.

Musta sõnul peaks sügisel teema kindlasti selgemaks saama. "Teema on üleval, teema on valus ja töös," sõnas ta ja lisas, et esmaspäevane arutelu on siiski alles sissejuhatav.

Haridusministeeriumi üldosakonna peaekspert Tiina Peterson ütles, et teema on neil arutlusel olnud küll, kuid samas tulevad kohatasud nagu ka üldse tasuta alushariduse võimaldamise küsimus üles siis, kui hakatakse koostama alushariduse seaduse eelnõu.

"Seaduse eelnõu töörühm alustab tööd alates septembrist. Püüame siis leida lahendused kujunenud probleemidele," lausus Peterson.

Haridusminister Mailis Reps tutvustas tänavu juunis plaani muuta alusharidus kohustuslikuks ning võimaldada igale lapsele 20 tundi nädalas tasuta lasteaias käimist. Lisaks vaadatakse üle lasteaedade õppekava ja pööratakse rohkem tähelepanu lasteaiaõpetajate ettevalmistusele.

Ametiühingud ja tööandjad avaldasid augusti lõpus alampalga läbirääkimiste kokkuleppe projekti, mille järgi tõuseks alampalk järgmisest aastast kaheksa protsenti 540 euroni.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: