Kim ja Moon peavad Pyongyangis kolmepäevase kohtumise

{{1536217080000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea ja Lõuna-Korea leppisid kokku liidrite Kim Jong-uni ja Moon Jae-ini kolmepäevases tippkohtumises, mis algab 18. septembril Pyongyangis, teatasid Mooni riikliku julgeoleku nõunik ja Põhja-Korea meedia neljapäeval.

"Põhja ja lõuna astuvad edasisi samme Korea poolsaare denukleariseerimisel," tsiteeris Põhja-Korea uudisteagentuur KCNA riigi liidri Kim Jong-uni sõnu.

"See on meie kindel seisukoht ja me loodame täielikult lõpuks välistada relvastatud konflikti sõjaõuduste ohu Korea poolsaarel ning muuta selle rahuhälliks ilma tuumarelvadeta ja vabana tuumaohust," jätkati KCNA uudises.

Lõuna-Korea riikliku julgeoleku nõunik Chung Eui-yong ütles neljapäeval ajakirjanikele, et 18.-20. septembrini peetaval tippkohtumisel arutatakse "praktilisi meetmeid tuumavabaduse" suunas ja selle üksikasjad pandi paika tema juhitud delegatsiooni kolmapäeval tehtud kiirvisiidil Pyongyangi, kus ta kohtus Kimiga ja andis talle üle kirja Moonilt.

Chungi sõnul väljendas Põhja-Korea liider valmisolekut teha Korea poolsaare tuumavabaks muutmisel koostööd nii Souli kui ka Washingtoniga. Põhja-Korea liider "väljendas kindlat otsustavust töötada Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmise suunas, teha selle eesmärgi saavutamiseks tihedat koostööd USA-ga ja saavutada eesmärk president Trumpi esimesel ametiajal", sõnas ta.

2017. aasta jaanuaris ametisse astunud Trumpi esimene ametiaeg lõpeb 2021. aasta jaanuaris.

Põhja-Korea liider väljendas samas "frustratsiooni" sellega, et rahvusvaheline kogukond ei hinda Kimi sõnul Pyongyangi "väga tähtsaid ja sisulisi" samme, sõnas Lõuna-Korea julgeolekunõunik.

Chungi sõnul märkis Kim, et Pyongyang on lammutanud oma tuumapolügooni Punggye-ris, kus tuumakatsetuste korraldamine "on alatiseks võimatuks tehtud".

"Esimees Kim palus meil edastada Ühendriikidele sõnumi, et USA peaks aitama tekitada olukordi, kus ta tunneks, et tema otsus tuumarelvitustada on õige samm," lausus ta.

USA president Donald Trump ja Kim sõlmisid juunis Singapuris ajaloolisel tippkohtumisel ebamäärase kokkuleppe Korea poolsaare tuumavabaks muutmise kohta. Lubadus jäi kaugele Ühendriikide kauaaegsest nõudmisest Pyongyangi tuumaarsenali täielikuks, tõendatavaks ja pöördumatuks lammutamiseks.

Jätkukõnelused jooksid augustis ummikusse ja Trump tühistas edusammude puudumise tõttu välisminister Mike Pompeo visiidi Põhja-Koreasse.

Chungi sõnul oli Kim kohtumisel öelnud, et hoolimata vahepealsetest raskustest "pole tema usaldus Trumpi suhtes kadunud".

Põhja-Korea on nõudnud, et Washington nõustuks lõpetama ametlikult 1950-1953 kestnud ja relvarahuga lõppenud Korea sõja ja on süüdistanud seda suutmatuses vastata enda "hea tahte meetmetele".

USA ametnikud ja Lõuna-Korea konservatiivid on mures, et selline deklaratsioon nõrgestaks kahe riigi liitlassuhteid ja sellega kaoks Lõuna-Koreasse paigutatud 28 000 Ühendriikide sõduri kohaloleku alus.

Chungi sõnul heitis Põhja-Korea liider kolmapäeval sellised mured kõrvale, öeldes Lõuna-Korea delegatsioonile, et Korea sõja ametlikku lõpetamist ei tuleks siduda USA vägede väljaviimisega.

Kim ja Moon on tänavu kohtunud kahel korral - aprilli lõpus ja mai lõpus kaht riiki lahutavas demilitariseeritud tsoonis.

Soul: Trump edastas Lõuna-Korea kaudu Kimile sõnumi ja sai vastuse

Soul teatas neljapäeval, et Lõuna-Korea ametnikud edastasid Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile sõnumi USA presidendilt Donald Trumpilt ning Kim andis neile üle vastusõnumi Ühendriikide riigipeale.

Lõuna-Korea presidendi pressiesindaja Kim Eui-Kyeom ütles, et Lõuna-Korea valitsuse käes on Kimi sõnum ja see edastatakse Ühendriikidele.

Sõnumid liikusid läbi kolmapäeval Pyongyangi külastanud Lõuna-Korea delegatsiooni eesotsas riikliku julgeoleku nõuniku Chung Eui-yongiga. Delegatsioon kohtus ka Kimiga.

Kim Eui-Kyeomi sõnul annab Chung neljapäeval kohtumisest Põhja-Korea liidriga ülevaate USA riikliku julgeoleku nõunikule John Boltonile.

Tema sõnul palus Trump teisipäevases telefonivestluses Lõuna-Korea presidendil Moon Jae-inil tegutseda "pealäbirääkijana" Washingtoni ja Pyongyangi vahel.

Lõuna-Korea presidendil on kõrged ootused kohtumisele Kimiga

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ütles neljapäeval, et tal on kolmandale tippkohtumisele Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kõrged ootused.

"Eridelegatsiooni visiidi tulemus oli väga hea. See saavutas oodatust palju rohkem," sõnas Moon. "See tekitas meis kõrgeid ootusi Lõuna-Põhja tippkohtumisele ning Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmisele." 

Lõuna-Korea presidendi sõnul on visiidi tagajärjel tekkinud ka ootus, et on võimalik edendada Põhja-Korea ja USA kõnelusi "selle eesmärgi saavutamiseks"

Moon kohtus kevadel Kimiga kaks korda ja tegi aktiviselt lobitööd Põhja-Korea liidri ja USA presidendi Donald Trumpi kohtumiseks, mis toimus 12. juunil Singapuris.

Pompeo: Põhja-Koreal on endiselt teha suur hulk tööd

USA välisminister Mike Pompeo ütles neljapäeval, et Põhja-Koreal on endiselt teha suur hulk tööd president Donald Trumpile juunis antud lubaduste täitmiseks.

"Endiselt on teha tohutu hulk tööd. Tuuma- ja raketikatsetusi pole olnud...kuid töö strateegilise pöörde elluviimiseks jätkub," lausus Indiat külastav Pompeo.

Trump Kimile: "Me teeme selle koos ära!"

USA president Donald Trump kiitis neljapäeval Põhja-Korea juhti Kim Jong-uni, kes oli väidetavalt kinnitanud usku temasse.

"Põhja-Korea Kim Jong-un kuulutab "vankumatut usku president Trumpi". Tänan sind, esimees Kim. Me teeme selle koos ära!" säutsus Trump.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: