Leht: USA ja Põhja-Korea luurajad on aastaid salajasi kõnelusi pidanud

Nn varjatud suhtluskanal sillutas ka tee Donald Trumpi ja Kim Jong-uni ajaloolisele kohtumisele Singapuris.
Nn varjatud suhtluskanal sillutas ka tee Donald Trumpi ja Kim Jong-uni ajaloolisele kohtumisele Singapuris. Autor/allikas: Saul Loeb/AFP Photo/Scanpix

USA luureametnikud on Põhja-Korea kolleegidega kümme aastat salaja kohtunud, kirjutab ajaleht The Wall Street Journal.

Ajalehe andmetel loodi nn varjatud kanal hiljemalt 2009. aastal ning selles mängis keskset rolli kindral Kim Yong-chol, kes on endine Pyongyangi luureameti juht. Nüüd on ta Põhja-Korea pealäbirääkija. Ta kohtus eelmise nädala reedel näiteks USA presidendi Donald Trumpi ja välisminister Mike Pompeoga.

Nn varjatud kanal võimaldas riikide suhtlust pingelistel aegadel, aitas kaasa kinnipeetute vabastamisele ja lõi eeldused president Donald Trumpi ajalooliseks tippkohtumiseks Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga eelmise aasta suvel.

Praeguste ja endiste USA ametnike sõnul külastas näiteks 2012. aastal USA keskluureagentuuri (CIA) toonane direktor Michael Morell ja hiljem vähemalt üks tema järeltulijatest Avril Haines Pyongyangi.

Salajane kanal jäi president Barack Obama ametiaja lõpu poole soiku, kuid praegune välisminister Mike Pompeo puhus sellele CIA direktori ametis olles taas energia sisse, saates 2017. aasta augustis agentuuri ametniku Põha-Korea kolleegidega Singapuri kohtuma.

Kui enamik luureametnike kohtumistest on olnud varjatud, siis mõni neist on olnud ka avalik. Kui Põhja-Korea nõudis 2014. aastal, et USA kõrge ametnik külastaks Pyongyangi selleks, et tagada kahe vahistatud USA kodaniku vabastamine, siis oli see toonane riikliku luureameti direktor James Clapper, kes läks. Seal kohtus ta ka kindral Kim Yong-choliga.

CIA, USA välisministeerium ja Valge Maja ei ole varjatud kanali olemasolu kommenteerinud. Samuti ei ole seda teinud Põhja-Korea esindaja ÜRO-s.

USA-l ja Põhja-Koreal ei ole kunagi olnud diplomaatilisi suhteid ja neil ei ole ka saatkondi teineteise pealinnades. Pikka aega on kaks riiki vahetanud sõnumeid läbi Põhja-Korea ÜRO esinduse New Yorgis. Mõne USA ametniku hinnangul on selle kanali kasu aga piiratud, kuna peamiselt on see edastanud sõnumeid Põhja-Korea välisministeeriumile, millel ei ole riigis suur mõju.

Samas näiteks enne viimase aja tippkohtumisi oli varjatud luurekanal viis, kuidas USA sai otse suhelda režiimi kõrgemate esindajatega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: