Tartus avati seksuaalselt väärkoheldud lapsi aitav keskus

Foto: ERR

Kolmapäeval avati Tartus lõuna lastemaja, kus saavad abi seksuaalselt väärkoheldud lapsed. Lõuna Lastemaja on teine selline keskus Eestis.

Lastemaja on mõeldud kuni 18-aastastele lastele, keda on seksuaalselt väärkoheldud või kes on kohatu seksuaalse käitumisega. Just Lastemajas kuulatakse nad ära ja arst vaatab nad läbi, pärast mida saavad lapsed psühholoogilist tuge, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lastemaja ei tööta ööpäevaringselt, vaid on avatud tööpäevadel üheksast viieni.

Lastemaja juhi Anna Frank-Vironi sõnul jõuavad lapsed nendeni mitmel viisil.

"116 111 on lasteabi telefon, mille kaudu satuvad lapsed otse, /.../ lastekaitse töötajad suunavad, lapsevanemad ise saavad pöörduda, politsei suunab lapsi, kui nad on nendega menetlustoimingud teinud ja vajavad lapsed järelabi," selgitas Frank-Viron.

Tartu Lastemaja on vajalik, sest praegu on samasugune koht, kust laps abi saab, olemas vaid Tallinnas.

"Meil on üldhinnanguliselt üle 500 lapse, kes langevad erinevate selliste traagiliste juhtumite ohvriks. Eelmisel aastal meil Põhja ehk siis Tallinna Lastemaja teenusel käis üle 130 lapse ja kui vaadata selle aasta statistikat, siis sellel aastal juba praeguse seisuga on sama palju lapsi tegelikult Lastemaja teenustele tulnud. Üheks probleemiks ongi olnud teenuse kättesaadavus. Ta on olnud üksnes Põhja-Eestis ja sellest tulenevalt on nähtud vajadust, et tuua ka see siia Lõuna-Eestisse, Tartusse," rääkis sotsiaalkindlustusameti peadirektor Egon Veermäe.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Kairi Kaldoja sõnul võib kasvavast väärkoheldud laste arvust välja lugeda usaldust õigussüsteemi vastu.

"See suur arv ei tähenda tohutult halba olukorda. See tähendab seda, et lapsed julgevad rohkem rääkida, et nad usaldavad riiki rohkem. Ja kui väärkoheldud laste arv mingil hetkel kasvab, siis see tegelikult näitabki usaldust õigussüsteemi vastu," selgitas Kaldoja.

Lastemaja sai alguse 2017. aasta jaanuaris, kui Tallinnase rajati pilootprojektina esimene Lastemaja.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: