Paet: Arktikas toimuval on Euroopale väga suur mõju ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet ütles, et Arktikal on Euroopale üha kasvav mõju ning Eestigi peaks sellele piirkonnale rohkem tähelepanu pöörama.

Hiljuti europarlamendi saadikuna Norras Teravmägesid külastanud Urmas Paet rääkis "Ringvaates" Arktikast ja mõjust, mida sealse jää sulamine ka Euroopale avaldab.

"Arktikal ja seal toimuval on täna väga suur mõju Euroopale ja nähtavas tulevikus kindlasti veel suurem mõju. Nimelt Arktika jää sulab väga suure kiirusega seoses kliimamuutustega ja see on juba toonud kaasa ligipääsu uutele maavaradele - naftale, gaasile -, on avamas uusi laevateid, mis muuseas võib ka meid mõjutada, kui Põhja-Jäämere Aasia ja Euroopa vaheline liiklus käima hakkab ja mingid kaubad ka siitkaudu liikuma hakkavad. Nii et see mõju Euroopale - Euroopa majandusele, navigatsioonile, kaubandusele, sealhulgas ka julgeolekule, kuna konkurents suureneb riikide vahel - on otsene," selgitas Paet.

"Eesmärk oligi käia kohapeal, kuulata kohapealsete asjameeste hinnangut, mis toimub ja mis toimuma hakkab," põhjendas ta visiidi toimumist.

Paeti hinnangul peaks Eesti taotlema Arktika nõukokku kandidaadistaatust. "Just sellepärast, et need protsessid, mis seal praegu käivad, meid väga selgelt mõjutavad, sest ka meie ei ole Arktikast teab mis kaugel," ütles ta.

Paet tõdes, et nii nagu kasvavad võimalused seoses jää sulamise ja temperatuuri tõusuga selles piirkonnas, kasvavad ka pinged.

"Eesti puhul, me peaksime ikkagi sellele piirkonnale pöörama suuremat tähelepanu, sest näiteks Põhja-Norragi, kes on ju kogu aeg Venemaaga suures enam-vähem sõpruses ja rahus elanud, ikka tunnistab, et viimase kahe aastaga on hüppeliselt kasvanud Vene sõjalennukite lennud piki Norra rannikut ja laevade sõitmised," rääkis Paet.

Saates kõneles Paet ka sellest, kuidas ta osales valimiste vaatlejana Burkina Fasos ning külastas Põhja- ja Lõuna-Korea piiri.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: