Sotsid Keskerakonna vastu vahetanud Õunapuu: ega neil kahel väga erinevusi pole

Jaan Õunapuu
Jaan Õunapuu Autor/allikas: Sotsiaaldemokraadid

Sotsiaaldemokraatliku erakonna Keskerakonna vastu vahetanud endine Tartu maavanem ja regionaalminister Jaan Õunapuu neil kahel parteil suurt erinevust ei näe ning parteivahetuse tingisid senises koduerakonnas aastatega toimunud muutused, mida ta aga täpsemalt kommenteerida ei soovinud.

Jaan Õunapuu, kui Rahvaliit korruptsiooniskandaalides lagunema hakkas, siis paljud erakonna liikmed jäid tulevasse EKRE-sse, osa läks Keskerakonda, osa sotsiaaldemokraatide sekka. Miks teie toona sotsidega liitusite?

Kuna ma olin enne seda olnud neli aastat minister, tegelenud regionaalpoliitikaga, tegelenud palju aastaid kohalike omavalitsustega ja kuna sotsid toona oma programmiga seda kõige paremini võimaldasid, siis oli see valik selline.

Kas sotside suunitlus regionaalpoliitikale on siis ajas muutnud?

Ma ei hakkaks kritiseerima ei sotside ega kellegi teise erakonna kohalike omavalitsuste poliitikat või mida iganes. Ma olen viimase aasta jooksul ennast distantseerinud sotside maakonna juhatusest, ma olen maha pannud ka Tartu osakonna esimehe koha. Eks ta mul peas ikkagi kumises, kui ma neid ameteid maha panin, et ju mu aeg hakkab selles erakonnas ükskord otsa saama.

Aga miks? Mis muutus erakonnas või mis muutus teie sees?

Seda, mis muutus eelmises erakonnas – jäägu see minu teada. Seda ma olen väga väikesele grupile inimestest rääkinud. Aga seda ma julgen küll öelda, et midagi kardinaalselt halba ei olnud.

Tegelikult on niimoodi, et ega nendel kahel erakonnal maailmavaatelisi erinevusi väga palju ei ole. Eks nad mõlemad tahavad, et elu oleks tasakaalustatud, igal pool oleks kõigil võimalik elada, et ainult Tallinn ja Harjumaa ei oleks need paigad, kus inimesed tööd ja kõrgemat palka saavad. Aga mis puudutab Keskerakonna uut palet, mille on peaminister Jüri Ratas suutnud Eesti poliitikasse tuua – ma ütlen teile ausalt, et viimase aja tegevused, mis valitsus on teinud, olgu need siis põllumeeste toetused, mis on antud seoses põuakahjudega, ka see, mis puudutab madalama sissetulekuga inimeste toetamist tulumaksuvaba miinimumi tõstmisega. Või ma olen Saaremaalt pärit ja näen, et inimesed Tagaranna külas on väga õnnelikud selle üle, et nad saavad tasuta sõita. Samamoodi siin Tartu- või Jõgevamaal.

Aga põllumeestele pakutud 20 miljonit eurot on ju päris kõrge intressiga laen. Põllumehed ütlevad, et põuakahjud olid ligi 150 miljonit eurot. Kas sellele laenule peaks midagi lisaks ka tulema?

Ma tean ka neid eelnevaid aastaid ja põllumeeste muresid. Tolleaegsed valitsused ei ole kasvõi selle pikaajalise laenu kujul põllumehele vastu tulnud. Praegu on see võimalus olemas. Selge on see, et mitte kunagi ei saa kõike kinni maksta.

Keskerakonna Tartumaa piirkond otsib pärast Peeter Ernitsa lahkumist uut juhti. Kas see koht on nüüd teie?

Ei, sel teemal pole poolt sõnagi juttu olnud. Ütlen ausalt, minule pole mitte midagi pakutud ja mina pole sellelt erakonnalt ka midagi nõudnud.

Ometi valimisteks tuleb valmistuda. Kui palju te plaanite kampaaniasse raha panna?

Need ei ole mul ju esimesed valimised. Kui ma praegu teen veel selle ringi kaasa, olles nüüd mõni päev tagasi saanud 60-aastaseks, siis ma ei tea, võib-olla see jääb mulle viimaseks. Aga noh, ära ütle kunagi, et see on nii. Aga kui selles karussellis tiirelda, siis pole mõtet poole vinnaga seda teha. Loomulikult tuleb kampaaniat teha. Kui on vaja, siis loomulikult rahakotist niipalju ikka leiab, et autole bensiini osta ja käia kohtadel.

Maavanema, hiljem ka regionaalministrina oli üks peamisi pikemaid teemasid, milles teid tsiteeriti, Tartu-Pihkva laevaühendus. Juhul, kui te saate uuesti mandaadi, kas siis need ajad on möödas või tuleb see teema ikkagi uuesti lauale?

See teema oli tõesti mul üks valdavaid. Teine teema vist 94. aastast oli Tallinna-Tartu maantee neljarealiseks ehitamine. Pole kumbki realiseerunud. Maantee on varsti jõudmas küll natukene kaugemale. Aga mis laevaliiklust puudutab, siis seda ei saa teha ühepoolselt. Nii kaua, kui kõige kõrgemal välisministeeriumi tasemel neid kokkuleppeid ei ole, siis on väga keeruline seda laevaliiklust taastada. See hakkab peale sellest, kuidas on korraldatud piiri- ja tollikontroll, sellest, kas võõra riigi lipu all võivad alused sõita Vene territoriaalvetes jne. Sest teatud aastad tagasi me jõudsime sinna, et sõitku siis see Raketa tüüpi laev Tartust Pihkvasse, aga kuna nad olid ehitanud välja ka teise sadama, siis nad tahtsid, et see laev ka sealt läbi sõidaks. See oli enam-vähem kokku lepitud, aga siis sai minu maavanema aeg täis. Kui ma olin minister, käisin veel korra või kaks Pihkvas, aga siis see asi enam edasi ei liikunud.

Keskerakonnal on kaks Venemaa poliitikat. Üks on see, mida veab Jüri Ratas, teine see, mida veavad Yana Toom ja Heimar Lenk. Kumb poliitika on parem?

See on nii poliitiline. Mina ütlen, et oma naabritega tuleb hästi läbi saada. See, et ka Peipsi piirkonnal oleks mingigi suurem väljund oma kaubale, on see siis porgand, sibul või mis iganes, siis need suhted võiksid olla ikkagi sellised, et kahe riigi kaupmehed ja kahe riigi ostjad omavahel paremini suhtleksid. Milline see poliitika ikkagi hea on ja kui palju me peaksime suhtlema oma ida kolleegidega, ma arvan, et aeg paneb siin paljud asjad paika. Kui saadakse mõlemalt poolt aru, et heanaaberlikud sõbralikud suhted on paremad. See, et me vaatame üksteisele kõõrdi ja vahepeal varastame kedagi piiri pealt, see ei vii ka asja edasi.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: