Ratas: valitsus annab eelarve riigikogule üle järgmisel nädalal

{{1537173240000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratase sõnul tahab valitsus tuleva aasta riigieelarve riigikogule üle anda juba järgmisel nädalal.

"Oleme menetlenud eelarvet mitmel koosolekul ning jätkame esmaspäeval ja kolmapäeval. Valitsus annab eelarve riigikogule üle järgmisel nädalal," selgitas Ratas ERR-ile esmaspäeva hommikul.

Peaministri sõnul on eelarve esimene lugemine oktoobri keskpaigas-lõpus, teine lugemine novembri keskpaigas ning eelarve tuleb vastu võtta enne jõule. Peaministri sõnul peab eelarve lahendama küsimused, mis on seotud riigi eelarvestrateegiaga.

"Tahame rohkem panustada päästesse, politseisse ja infotehnoloogia infrastruktuuri. Kindlasti on olulised koolides õpetajate palgatõus ja kõrgharidusega kultuuritöötajate palgatõus. Lisaks soovime, et lasteaedades oleks parem eesti keele õpe, mis tuleks lisaks tänastele tegevustele ja milleks on eelarves raha ette nähtud," loetles Ratas näiteid, mis on eelarve prioriteedid.

Peaminister kinnitas ka, et tuleva aasta riigieelarve peab olema struktuurses tasakaalus.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kõiki koalitsioonipartnerite soove eelarve ei täida, vaid tegu on kompromissiga.

Isamaa soov on, et eelarve oleks tasakaalus või ülejäägiga. "Makse ei tõstetaks ja uusi makse ei kehtestataks ja et üldine maksukoormus ei kasvaks. Eestis me näeme, et eelarve, mis valitsuses on, vastab nendele tingimustele ja maksukoormus järgmisel aastal isegi peaks vähenema võrreldes käesoleva aastaga," selgitas Seeder.

Aktsiiside langetamise kohta ütles Seeder, et siin on oma sõna öelda riigikogul. "Mis saab elektriaktsiisist, kütuseaktsiisidest - parlamentaarne arutelu peab seda siis näitama," märkis ta.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossnovski sõnul on tema partei eelarvestrateegias kokkulepituga rahul. Nüüd tuleb teha väikesed korrektuurid, mis lähtuvad majandusprognoosist.

"Kui on tahe kokkuleppele jõuda, siis alati ka jõutakse. Ja kui on tahe tülli minna, siis ka seda õnnestub korraldada. Aga tänase seisuga ei näe ma põhjust, miks me ei peaks kiiresti kokkuleppele jõudma. Me teeme struktuurses tasakaalus ja nominaalses ülejäägis riigieelarve. Sellest ka kinni peame ja kõik suuremad põhimõttelisemad otsused siiski jäägu järgmise valitsuse teha," rääkis ta.

Riigieelarve maht järgmisel aastal on umbes 11 miljardit. Riigikogu on eelarvearutelud lõpetanud tavaliselt detsembri keskpaigas.

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: