Nõgene: kõrgete aktsiiside tekitatud probleemid ei kao ise

Paavo Nõgene
Paavo Nõgene Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene kritiseeris intervjuus Eesti Päevalehele teravalt valitsuse otsust jätta alkoholi- ja kütuseaktsiisi määrad uuest aastast alandamata.

"Iga päevaga on [poliitikutel] rahvale üha raskem seletada, miks me viime järgmise viie aasta vältel Lätti rohkem kui 500 miljonit Eesti maksumaksjate raha," rääkis Nõgene ajalehele. "Kui rahva tervisest rääkida, siis ravikulud jäävad ju Eestisse."

"Jah, ma olen nõus, et seda jama ei lahenda enam nipsust, kuid tuleb teha reaalseid otsuseid tagasi. Kui keegi väidab, et seda enam ei lahenda, siis lahendab küll. Tuleb langetada aktsiise niimoodi, et kaoks majanduslik motivatsioon Lätis alkoholi järel käia," ütles ta.

"Kui rääkida sellest, et suur osa Eestis tarbitavat alkoholi ostetakse teiselt poolt piiri, siis on raske aru saada, miks ei saada aru: see probleem ei lahene iseenesest, vaid seda saab lahendada reaalseid samme astudes. Järgmise aasta planeeritud aktsiisitõusude ärajätmine ei lahenda juba tekitatud probleemi, vaid hoiab ära veel hullema," märkis Nõgene valitsuse liikmete tavapärasele selgitusele viidates.

Nõgene tõdes, et soomlaste Eestisse reisimine on sel aastal vähenenud ja see mõjub märksa laiemalt kui alkoholi läbimüügile poodides.

"See ei ole ainult alkoholiaktsiisi, vaid paljude eri maksude temaatika. Turist mitte ei osta siit vähem kaasa, vaid ta ei tulegi enam Eestisse. See mõjutab hotelle, söögikohti. Teenimata jääb ka hulk käibemaksu ja osa käibemaksu viiakse taas Lätti ja nii edasi. Kasulikum oleks see protsess tagasi keerata, pigem varem kui hiljem."

Valitsus arutas küll alkoholi- ja kütuseaktsiiside alandamist järgmise aasta eelarves, kuid jättis selle tegemata, viidates vajadusele hoida eelarve tasakaalus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: