Ratas: oleme rändeküsimuses praegu samas seisus kui 2017. aasta alguses

Peaminister Jüri Ratase sõnul ei ole Euroopa Liit rändeküsimuses viimase pooleteise aastaga kokkuleppele lähemale liikunud.

Euroopa Liidu liidrid kogunesid Austriasse Salzburgi mitteametlikule tippkohtumisele, kus otsivad taas lahendusi rändekriisile, julgeolekuküsimustele ja Brexitile, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Brexiti kokkuleppeni jõudmiseks on jäänud aega loetud nädalad ja riigijuhtidelt oodatakse kinnitust soovile vältida piiri teket Iirimaal ning arvamust selle kohta, kuidas läbirääkimistega edasi liikuda.

Ränne Euroopasse on viimasel ajal kahanenud, samas ei ole kahanenud pinged ja eriarvamused riikide vahel.

"Me olime umbes samas situatsioonis 2017. aasta alguses, kui öeldi, et 2017 kevadel Malta eesistumise lõpus on rände puhul lõppkokkulepe laual. Täna on 2018. aasta lõpp ja kui me räägime sisemisest solidaarsusest, siis me oleme päris kaugel lõppkokkuleppest, välises solidaarsuses on samas tehtud minu meelest päris olulisi jõupingutusi ja samme ja siin on solidaarsus väga tugev," ütles peaminister Jüri Ratas.

Salzburgis viibiv ERR-i korrespondent Epp Ehand tõdes samuti, et mingit läbimurret kohtumiselt oodata ei ole.

"Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles kohtumise eel, et riigijuhtidel oleks aeg üle saada vastastikusest meelepahast selle teema käsitlemisel ja liikuda edasi konstruktiivselt. Eiigijuhid tulid siia ja kohtumise eel öeldud sõnavõttudes mina ei kuulnud väga raevukaid tulijaid," rääkis Ehand.

"Samas kui vaadata ikkagi seda, mis on suvel juhtunud, kuidas olid Vahemerel laevad, mida keegi ei tahtnud vastu võtta, millised sõnasõjad sellega kaasnesid ja seda, et juuni tippkohtumisest alates ei ole ju tegelikult rändeküsimustes need küsimused lahendusele lähemale jõudnud ega eriarvamused riikide vahel vähenenud, siis mingit läbimurret siit küll oodata ei ole. Näib, et rändeteema on niivõrd oluline, niivõrd tundlik teema ja ka poliitvõitluseks niivõrd sobiv teema, et praegu ilmselt ei ole veel see õige hetk," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: