Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juncker: EL-i kõnelused Suurbritanniaga meenutavad siilide armuelu

Siil aasal uitamas
Siil aasal uitamas Autor/allikas: naturepl.com/SCANPIX

Euroopa Liidu ja Suurbritannia suhted on alati olnud pisut okkalised, aga Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri hinnangul hakkavad Brexiti-kõnelused juba meenutama siilide armuelu.

"Me ei ole Suurbritanniaga sõjas," ütles Juncker Austria ajalehele Die Presse.

Usutlus ilmus reedel, päev varem olid EL-i ülejäänud liikmed mitteametlikul tippkohtumisel Salzburgis Briti peaministri Theresa May Brexiti-plaanid teostamatute ja vastuvõetamatutena tagasi lükanud.

"Me peame olema ettevaatlikud, nagu kaks siili, kes teineteist armastavad," lisas Juncker. "Kui siilid teineteist embavad, peavad nad ette vaatama, et mitte torgata saada."

Juncker kinnitas, et pooled lähenevad teineteisele, kuid Iiri piiri küsimus on väga keeruline.

"On ka selge, et EL-ist ei saa lahkuda nii, et säilitad kõik ühenduse privileegid. Brexit on Brexit."

Briti rahva sõnaõigust puudutavale küsimusele vastates ütles Juncker, et May kinnitas Salzburgis, et teist referendumit ei tule.

"Sellegipoolest peab Briti parlament lahkumisleppe üle hääletama ja seda peab ka EL-i parlament. Ja sugugi mitte kõik, mis meeldib Londonile, ei meeldi EL-i parlamendile," sõnas Juncker ja rõhutas ühiste seisukohtade leidmise tähtsust.

Briti meedia: Mayd alandati Salzburgis

Ühendkuningriigi meedia hinnangul sai aga valitsusjuht Theresa Mayle Salzburgis osaks alandus.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles keerutamata, et May plaan lihtsalt ei toimi. Prantsuse president Emmanuel Macron süüdistas Brexitit pooldavaid Briti poliitikuid EL-ist lahkumise kulude kohta valetamises.

May kinnitas, et tema plaan on ainus ning et Suurbritannia on valmis lahkuma EL-ist kokkuleppeta, kui see tagasi lükatakse.

Salzburgi tippkohtumine purustas brittide lootuse saavutada takerdunud lahutuskõnelustes peatselt läbimurre. Lahkumistähtaja 29. märtsini on aega kõigest kuus kuud.

Juhtivad Briti lehed ei halastanud. EL-i pooldaja Guardian kuulutas, et Mayle sai osaks alandus. Konservatiivne Times of London ütles: "Mayd alandati, EL lükkas Brexiti-plaani tagasi".

Brexitit pooldav tabloid Sun nimetas EL-i liidreid "räpasteks rottideks" ning süüdistas Tuski ja Macroni varitsusrünnakus Mayle.

Lehtede kirglikust retoorikast hoolimata oli EL-i suhtumine May valitsuse plaani juba varem teada. EL-i ametnikud on rõhutanud, et Suurbritannia ei saa lahkudes säilitada liikmesuse hüvesid ilma nendega kaasas käivate kohustusteta.

Briti poliitikuid ja diplomaate jahmatas siiski Tuski järsk suhtumine nn Chequersi plaani ja selle halastamatu tagasilükkamine.

Allikas: AP-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: