Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tusk: May Brexiti kaubandusplaan ei toimi

{{1537451520000 | amCalendar}}
Foto: Matthias Schrader/AP Photo/Scanpix

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk hoiatas neljapäeval pärast kõnelusi Briti peaministri Theresa Mayga, et peaministri Brexiti-järgsete kaubandussuhete plaan lihtsalt ei toimi.

Tusk ütles pärast kahte kõneluspäeva Austrias Salzburgis, et Euroopa Liidu liidrite arvates õõnestaks May nn Chequersi plaan EL-i ühisturgu.

Tusk tõdes, et May ja EL-i ülejäänud 27 liidri kohtumise õhkkond oli parem kui varasematel kordadel, aga nii kaubanduse kui Iiri piiri küsimuses seisukohad endiselt lahknevad.

"Peaks olema selge, et on teemasid, mille puhul me ei ole valmis kompromissiks. Eeskätt nelja põhivabaduse ja ühisturu küsimuses, sestap oleme Chaquersi suhtes endiselt skeptilised."

"Ka Iiri küsimus jääb meie prioriteediks ja siin on vaja ainult head tahet - mida on tunda, õhkkond oli parem kui kahe või kolme nädala eest -, aga Iiri küsimus nõuab muudki kui lihtsalt häid kavatsusi," lisas Tusk.

"Meil on vaja kindlaid, selgeid ja täpseid garantiisid. Sellepärast on vaja rohkem aega, aga me loodame oktoobris valmis saada."

Tusk nimetas 18. oktoobriks kavandatud EL-i tippkohtumist tõehetkeks.

Tusk ja Salzburgi kohtumise võõrustaja, Austria kantsler Sebastian Kurz ütles, et novembrikuine jätkukohtumine tuleb ainult siis, kui oktoobriks on piisavalt edasi jõutud.

Ratas: oktoobris tuleb Brexiti osas põhimõtteline selgus saavutada

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik peavad viimase lahkumise osas (Brexit) oktoobrikuu jooksul põhimõttelise kokkuleppe saavutama, ütles peaminister Jüri Ratas neljapäeval pärast EL-i valitsusjuhtide mitteametlikku tippkohtumist Salzburgis.

"Kindel seisukoht oli see, et sisulised kokkulepped peavad olema (saavutatud - BNS) oktoobris. Ja kui rääkida novembrist, siis novembrit kasutatakse ainult nende kokkulepete lõpuleviimiseks ja formaliseerimiseks. Aga sisulised kokkulepped peavad olema sõlmitud oktoobris," ütles Ratas neljapäeval BNS-ile.

EL-i eesistuja Austria kantsler Sebastian Kurz teatas neljapäeval, et liidrid leppisid kokku korraldada novembris spetsiaalne Brexiti-tippkohtumise, et jõuda Suurbritanniaga EL-ist lahkumise osas lõplikule kokkuleppele.

Ratase sõnul andis EL-i pealäbirääkija Michel Barnier neljapäeval 27 liikmesriigile ülevaate kõneluste käigust ning tema sõnul on lahtine veel 15 protsenti kokkuleppest, eeskätt Iiri saare piiriküsimus.  

"Ühelt poolt on seisukoht kõigil üks, et reaalset füüsilist piiri sinna tulla ei saa. Järgmine küsimus, kus ei ole vastuseid, on seotud ka tuleviku suhtega, et missuguseks jääb Suurbritannia positsioon seoses tolliliiduga, seoses siseturuga - kas nad hakkavad sinna kuuluma või ei või hakkab sinna kuuluma ainult Põhja-Iirimaa. Nendes küsimustes kokkulepet ei ole ja seetõttu ütlesidki täna 27 riigi- ja valitsusjuhti ka pealäbirääkijale Barnier'le, et oktoober on see, kui kokkulepe tuleb saavutada," selgitas Ratas pärast tippkohtumist telefoni teel BNS-ile.

Macron: May Brexiti-järgne kaubandussuhete plaan pole vastuvõetav

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles, et May ettepanekud Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi Brexiti järgsetest kaubandussuhetest pole vastuvõetavad, sest need ei austa EL-i ühisturgu.

"Täna jõudis kätte tõe tund," lausus Macron pressikonverentsil pärast EL-i mitteametlikku tippkohtumist.

Ta lisas, et EL-i ülejäänud 27 liikmesriiki ootavad Londonilt oktoobris uusi ettepanekuid.

May: London esitab Iiri piiri asjus peatselt uued ettepanekud

Briti valitsus esitab uued ettepanekud, kuidas lahendada kaubandust üle Iirimaa ja Põhja-Iiri piiri pärast Brexitit, ütles Briti peaminister Theresa May pärast seda, kui Euroopa Liidu liidrid lükkasid tagasi tema Brexiti-järgse kaubandussuhete kava.

Pärast kahte päeva Salzburgis toimunud kõnelusi ütles May, et esitab uued ettepanekud Iiri piiri asjus peatselt. London teeb tööd ka selleks, et läbi rääkida täielik lahkumisstrateegia 18. oktoobril toimuvaks EL-i tippkohtumiseks, ütles ta.

"On võtmeküsimusi, mis peame lahendama... Mina usun, et leppe sõlmimise tahe on olemas," ütles May.

Siiski rõhutas ta, et tema Brexiti-plaan on praegu laualolevatest ainus tõsine ja usutav plaan.

May ütles seda mõni minut pärast seda, kui Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles, et May plaan lihtsalt ei toimi.

May sõnul tagab tema nn Chequersi plaan kaupade takistuseta liikumise üle piiride ning tagab, et Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahele ei tule niinimetatud kõva piiri.

Kava alusel jääks Ühendkuningriik EL-i ühisturgu kaupade, aga mitte teenuste valdkonnas. EL-i sõnul tähendab see sisuliselt liikmesuse kasu lõikamine sellega kaasnevate kohustusteta, mis on EL-i teistele riikidele vastuvõetamatu.

Ühendkuningriik lahkub EL-ist 2019. aasta märtsi lõpus ehk pisut rohkem kui kuue kuu pärast.

May palus EL-ilt järeleandmisi

Suurbritannia peaminister Theresa May pöördus Austrias Salzburgis koos istuvate Euroopa Liidu valitsusjuhtide poole palvega loobuda võimatutest nõudmistest Brexiti kõnelustel, vahendas "Aktuaalne kaamrea".

Salzburgi kohtumine on Mayle üks viimaseid võimalusi pöörduda otse teiste Euroopa Liidu liikmesriikide poole, et need annaksid Euroopa Liidu pealäbirääkijale Michel Barnier'le rohkem liikumisruumi kompromissi saavutamiseks.

Lahkumislepe peaks valmis olema hiljemalt novembriks, et nii Suurbritannia parlament kui Euroopa Liit jõuaksid selle heaks kiita.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: