ERR Salzburgis: rändekriisis ja Brexitis EL-i riigijuhtide kokkulepet ei sündinud

Foto: Joe Klamar/AFP Photo/Scanpix

Euroopa Liidu riigijuhtide kohtumine Austrias Salzburgis lõppes suuremate otsusteta rändekriisi ja Brexiti küsimustes.

Riigijuhtide kolmapäevane õhtusöök leidis aset Mozarti sünnilinna Salzburgi kuulsa teatrimaja laval. Teemaks oli rändekriis. Sõnavõtud ülemäära dramaatilised ei olnud, aga lähenemist küsimuses, mida ikkagi teha sisserändajatega ja kuidas neid jagada, ei sündinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lihtsamalt sünnivad kokkulepped, et on vaja tugevdada piirivalvet ja tõhustada koostööd Aafrika riikidega.

"Lahendus saab olla ainult selles, et paatidel ei lasta Põhja-Aafrikast startida. Ja kui paadid tulevad, siis me peame tegema kõik võimaliku, et nad pärast päästmist saadetaks tagasi Aafrikasse, mitte ei võetaks Euroopasse," ütles Austria liidukantsler Sebastian Kurz.

Öises Salzburgis demonstreeris mõnisada inimest, enamuses noored, et nemad ei jaga oma riigijuhi seisukohti. "Kivi kivi haaval, müür müüri järel, las Euroopa kindlus langeb," hõikasid nad.

Neljapäev oli Brexiti päralt. Euroopa Liidu riigijuhid ütlesid, et Suurbritannia peaministri Theresa May väljapakutud plaan, mis jätaks Suurbritannia justkui ühe jalaga ühisturule ja teisega sealt välja, ei ole võimalik ja et ilma kokkuleppeta Iirimaa piiri küsimuses lahkumislepet ei sünni.

"Peab olema selge, et on mõned asjad, milles me ei ole valmis kompromissile minema. Need on, esiteks, meie neli põhivabadust ja ühisturg. Sellepärast me jääme skeptiliseks ja kriitiliseks selle osa suhtes Chequersi ettepanekus," kinnitas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

"Ühendkuningriiki ei saa jagada kaheks tolliterritooriumiks. Me tuleme peagi välja oma ettepanekutega," ütles May.

Kolmas teema oli tippkohtumisel sisejulgeolek, muuhulgas piirivalve ja ühtsete standardite sisseseadmine Euroopa Liidu välispiiridel.

"Me olime väga selgelt veendunud, et ühtseid standardeid on vaja. Põhimõtteliselt ka Komisjoni ettepanekut ja Komisjoni presidendi Junckeri mõtet - 10 000 uut inimest, see tähendab, et juurde üle 7000 inimese - toetatakse, aga loomulikult on küsimus, kuidas seda hakatakse piiridel kasutama, kellele see õigus jääb. Eks neid küsimusi tuleb edasi arutada," rääkis peaminister Jüri Ratas.

Kuigi põletavaimates küsimustes Euroopa riigijuhid Salzburgis suurte sammudega edasi ei liikunud, tõdeti, et vähemalt on selleks olemas hea tahe enne oktoobrikuist tippkohtumist.

Tuski ja May sõnul on ka leppeta Brexit võimalik

Salzburgis viibinud ERR-i korrespondent Epp Ehand ütles, et EL-i liidrid ootavad brittidelt selgemat otsust Brexiti kohta, sest suvine May ettepanek oleks EL-i ühisturu mõttetuks muutnud.

"Euroopa Liidu riigijuhid ütlesid, et tuleb ikkagi otsusada, mis kujul lahkumine toimub ja see, kuidas saab Iiri piiri küsimus lahendatud, on hädavajalik, et lahkumisleping allkirjad saaks. Iirimaa teema on väga keeruline, kuna sinna päris maismaapiiri keegi ei taha, samas kuskil peab ju piir olema, kui Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust ja Suurbritannia jaoks on vastuvõetamatu, et piir oleks Iirimaa ja ülejäänud Suurbritannia vahel merel. Euroopa Liit on pakkunud, et pehmendaks seda nii, et mingid piirikontrollid, tollikontrollid toimuvad näiteks sadamates, lennujaamades, kohtades, kus kaubad juba on, et ei tekiks sellist rajatist nagu tollikontroll," selgitas Ehand.

Liidritel tuleks lahkumisleppeni jõuda oktoobris. Ehandi sõnul on nii May kui Tuski hinnangul võimalik, et leppeni ei jõutagi.

"Räägitakse natuke maailmalõpu stsenaariumi tooniga, teisalt öeldakse, et selleks ollakse ka valmis. Nii May kui ka Tusk ütlesid kohtumisel, et see, et lepet ei sünni, on ka täiesti võimalik variant," märkis Ehand.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: