Merkel: siiani pole selge, millist tulevikusuhet London EL-iga tahab

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli sõnul pole Ühendkuningriigi valitsus jätkuvalt selgelt öelnud, millist suhet riik Euroopa Liiduga Brexiti järel soovitakse.

Kõneluste edu sõltub "suuresti sellest, mida Suurbritannia tegelikult tahab ning selles arutelus pole ta veel täiesti selge olnud", ütles Merkel teisipäeval ärikonverentsil.

Leppeni jõudmiseks "seisab ees kuus kuni kaheksa nädalat intensiivset tööd, mille jooksul peame langetama poliitilisi otsuseid", rõhutas ta.

Merkeli sõnul usub ta, et novembrisse kavandatud erakorraline tippkohtumine "tõenäoliselt" toimub.

Oktoobris on võimalik edasi liikuda, kuid mis tahes ettepanek peab "võimalikult konkreetselt formuleerima", milline peaks tulevikusuhe olema. Vastasel juhul "võib üleminekuperiood jääda mis tahes mõistliku leppeni jõudmiseks liiga lühikeseks".

Merkel rõhutas ka 27 ülejäänud EL-i liikmesriigi seisukohta, et "sa ei saa kuuluda ühisturgu, kui tahad kinni pidada vaid ühest põhimõttest, aga mitte ülejäänud kolmest".

Brüssel usub, et Briti peaminister Theresa May tahab säilitada vabakaubanduse EL-iga, kuid öelda lahti inimeste, teenuste ja kapitali vaba liikumise põhimõttest.

Briti Tööpartei lubas hääletada valitsuse praeguse Brexiti-kava vastu

Briti suurim opositsioonierakond Tööpartei teatas teisipäeval, et hääletaks parlamendis valitsuse praeguse Brexiti-kava vastu.

Konservatiivse Partei ridadest pärit peaminister Theresa May juhib vähemusvalitsust, mis püsib eelkõige tänu Põhja-iirima unionistide häältele, ja seega raskendab selline olukord arlamendis leppele heakskiidu saamist. Leppe peaksid heaks kiitma ka EL-i liikmesriigid.

Leiboristide hinnangul ei vasta May praegune lahkumislepe Tööpartei kuuele tingimusele, mille seas on tööliste õiguse kaitsmine ja Euroopa turgudele ligipääsu tagamine, ütles leiboristide Brexiti pressiesindaja Keir Starmer.

May läbirääkimised EL-iga on "kaootilised ja läbi kukkumas", ütles ta.

"Me ei saa jätkata selle mõttekäiguga, et peaminister võib tulla tagasi mingisuguse leppega, mille ta on kokku klopsinud, ja me peame kõik selle poolt hääletama, ükskõik kui halb see ka poleks, sest juhtub midagi veel hullemat, kui me seda ei tee," ütles Starmer BBC-le.

Kui Briti parlament lepet heaks ei kiida, siis tuleb korraldada uued valimised, ütles Starmer.

Suurbritannia peaks ametlikult EL-ist välja astuma 29. märtsil ning kuna kõnelused on takerdunud, siis Tööpartei liikmed survestavad erakonna juhe toetama uut referendumit selle üle, kas Ühendkuningriik peaks EL-i jääma või sellest lahkuma.

Hetkel siiski eeldatakse, et Tööpartei delegaadid toetavad teisipäeval algatust, milles jäetakse uks uuele referendumile lahti, kuid üleskutset seda korraldada otsesõnu ei tehta.

Ka Tööpartei sees pole suhtumine Brexitisse tegelikult ära vaieldud - kui paljud tsentristlikuma maailmavaatega rahvasaadikud on algusest peale toetanud EL-i jäämist ning veelgi enam uue referendumi korraldamist, siis vasakpoolsemat tiiba esindava parteijuhi Jeremy Corbyni seisukohad on jäänud pigem ebaselgeks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: