Brexiti-minister: leppeta jäämine on parem kui seotus EL-iga

Brexiti-minister Dominic Raab Briti konservatiivide aastakonverentsil.
Brexiti-minister Dominic Raab Briti konservatiivide aastakonverentsil. Autor/allikas: PA/Scanpix

Briti Brexiti-minister Dominic Raab hoiatas esmaspäeval konservatiivide aastakonverentsil Euroopa Liitu ja erakonda, et London pigem lahkub leppeta kui nõustub EL-i reeglite ja kohustuste range täitmisega.

Raab ütles Birminghamis toimuval konverentsil, et kui EL "üritab meid tagaukse kaudu luku taha panna", hoides Suurbritannia ühisturus või tolliliidus, "ei ole meil teist võimalust kui lahkuda ilma leppeta".

Raab süüdistas EL-i "teoloogilises lähenemises, mis ei jäta ruumi tõelisele kompromissile".

"Kui EL soovib kokkulepet, peavad nad tõsiselt asja juurde asuma. Ja seda tuleb teha kohe," hoiatas minister.

Paljud tooride parlamendiliikmed soovivad säilitada pärast Suurbritannia lahkumist EL-ist järgmise aasta märtsis blokiga tihedad sidemed. Seda soovivad ka suurfirmad, kes kardavad, et kaubavahetuse ja välismaalt tööliste palkamise piiramine kahjustaks Briti majandust.

Euroopa Liidu liidrid tõrjusid peaminister Theresa May plaani Londoni Brexiti-järgsetest kaubandussidemetest EL-iga ning nõudsid, et ta oma ideed ümber töötaks enne sel kuul korraldatavat uut tippkohtumist.

Mõlemad pooled loodavad siiski saavutada sel aastal kokkulepe. Suurbritannia lahkub EL-ist järgmise aasta märtsis.

"Kui tehakse katse lukustada meid sisse Euroopa Majanduspiirkonna ja Tolliliidu tagaukse kaudu või kui ainus pakkumine Euroopa Liidult ähvardab meie liidu (Ühendkuningriigi) terviklikkust, siis ei ole meil teist valikut kui lahkuda ilma leppeta," ütles Raab oma esmaspäevases kõnes.

May ütles pühapäeval BBC-le, et ta soovib kuulda rohkem üksikasju EL-i vastuväidete kohta.

Ta lisas, et soovib kuulata, mida EL-il on öelda oma murede kohta, ning siis maha istuda ja rääkida nendega läbi.

Raab ütles septembris, et kui EL-ist lahkutakse leppeta, siis Ühendkuningriik ei maksa Brüsselile lubatud niinimetatud Brexiti arvet.

Briti välisminister võrdles EL-i Nõukogude Liiduga

Briti välisminister Jeremy Hunt sattus esmaspäeval terava kriitika alla, kuna võrdles Euroopa Liidu suhtumist Brexitisse Nõukogude Liidu suhtumisega selle kunagistesse liiduvabariikidesse.

Hunt ütles Birminghamis konservatiivide aastakonverentsil, et EL tahab Suurbritanniat lahkumise eest "karistada" ning võrdles seda Nõukogude Liidu katsetega takistada liiduvabariikide väljaastumist.

"Te paistate arvavat, et seda klubi saab koos hoida, karistades lahkuvat liiget. EL asutati vabaduse kaitsmiseks. Inimesi takistas lahkumast Nõukogude Liit," ütles välisminister.

"Ajaloo õppetund on selge: kui muuta EL-i klubi vanglaks, ei vähenda see soovi välja pääseda, see soov vaid kasvab ja me ei jää ainsaks vangiks, kes tahab pääseda."

Endised välisministrid Peter Ricketts ja Simon Fraser mõistsid väljaütlemise karmilt hukka.

'"See rämps ei ole Briti välisministri vääriline," ütles Ricketts. Fraseri sõnul on tegemist "jahmatava valearusaamaga".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: