May: erakorralised valimised poleks riiklikes huvides

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May teatas teisipäeval, et erakorraliste parlamendivalimiste korraldamine enne järgmise aasta märtsi ei oleks praegu riiklikes huvides.

New Yorki ÜRO peaassambleele suunduv May rääkis lennukis ajakirjanikele, et tal on plaanis saavutada Briti riiklikke huve teeniv lahkumislepe Euroopa Liiduga, vahendas Politico.

Erakorraliste valimiste teema on taas päevakorras sellega, et London ja Euroopa Liit pole endiselt jõudnud sisulisele kokkuleppele Brexiti-järgsetes suhetes ning May poolt välja käidud plaani suhtes ollakse skeptilised La Manche'i väina mõlemal poolel, sealhulgas Konservatiivse Partei ridades.

Opositsiooniline Tööpartei on andnud mõista, et kui May valitsusel ei õnnestu enne tähtaega Euroopa Liiduga kokkulepet saavutada ning ees ootab leppeta lahkumine EL-ist ehk nn Hard Brexit, tuleks korraldada uued valimised.

Pühapäeval aga kirjutasid Briti ajalehed oma allikatele viidates, et ka valitsuse juures mõeldakse uutest erakorralistest valimistest, et päästa nii Brexiti-kõnelused kui ka May ametikoht. Nende arutelude päästikuks olevat olnud just Salzburgis toimunud EL-i tippkohtumine, mis Ühendkuningriigi jaoks mingit positiivset arengut ei kujutanud.

May ametiajal on ühed erakorralised valimised juba toimunud. 2017. aasta juunis toimunud valimised kutsus May ellu ise ning tookord lootis Konservatiivne Partei kasutada ära Tööparteis valitsevat segadust, kasvatada oma toetust ning saada ka tugevam mandaat Brexiti-kõnelusteks. Läks aga vastupidi ning liigne enesekindlus maksis valitsusele valusalt kätte - Konservatiivne Partei kaotas parlamendienamuse, Tööpartei sai sisetülidest hoolimata kohti juurde ning May sai valitsemist jätkata vaid tänu Põhja-Iirimaa unionistidest saadikute häältele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: