X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May sõnul pole EL-i vastus Briti ettepanekule vastuvõetav

{{1537537560000 | amCalendar}}
Foto: Jack Taylor/POOL/Getty Images/Scanpix

Briti peaminister Theresa May nimetas reedel vastuvõetamatuks asjaolu, et Euroopa Liidu liidrid lükkasid äsjasel tippkohtumisel Briti valitsuse Brexiti-strateegia alternatiive pakkumata tagasi.

May ütles Londonis Downing Streetil peaministri residentsis tehtud pöördumises, et tahab saavutada lahkumiskõnelustel EL-iga hea kokkuleppe, kuid Brüssel peab teadma, et Brexiti-referendumi tulemuse muutmine ei tule kõne alla.

"Teise poole ettepaneku tagasilükkamine ilma üksikasjaliku selgituseta või omapoolsete ettepanekuteta ei ole vastuvõetav," lausus Briti valitsusjuht. "Kogu protsessi ajal olen kohelnud oma EL-i kolleege austusega ja Ühendkuningriik ootab sama. Sellest sõltuvad protsessi lõpus terendavad head suhted."

Peaminister tunnistas, et läbirääkimised on ummikus, kuid ütles, et tema hinnangul tahavad mõlemad pooled kokkulepet, kuid on tulevaste kaubandussuhete ja Iiri piiri küsimustes teineteisest jätkuvalt kaugel.

"Me tahame nüüd kuulda EL-ilt, mis on tegelikud küsimused ja mis on nende alternatiiv, et me saaks neid arutada," ütles May. "Enne seda ei saa mingit edasiminekut olla."

Euroopa Liidu liidrid keeldusid neljapäeval Salzburgi kohtumisel Mayle järeleandmisi tegemast ja hoiatasid, et tema Brexiti-plaanid, mille keskmes on poolte Brexiti-järgne vabakaubandusala kaupadele, on vastuvõetamatud.

EL-i liidrid tegid sel nädalal ettepaneku pikendada kokkuleppe tähtaega novembri keskpaiga erakorralise tippkohtumiseni, kuid Salzburgis hoiatati, et seda tippkohtumist ei tule, kui kitsaskohtade lahendamiseega oktoobris edasi ei liiguta.

Nii Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kui Prantsuse president Emmanuel Macron tegid pihuks ja põrmuks May plaani Brexiti-järgsetest kaubandussuhetest EL-iga, öeldes, et plaan ei toimi ja ei ole vastuvõetav.

May ütles reedel, et Suurbritannia esitab Iiri piiri kohta uued ettepanekud, "mis säilitavad Ühendkuningriigi terviklikkuse", ning hoiatas EL-i liidreid, et ei nõustu kunagi mis tahes kujul tollipiiriga Põhja-Iirimaa ja ülejäänud Ühendkuningriigi vahel.

"Kui EL arvab, et ma seda teen, teeb ta põhimõttelise vea," lausus Briti valitsusjuht.

Vahepealsel ajal jätkab Briti valitsus tema sõnul tööd EL-ist kokkuleppeta lahkumiseks valmistumiseks.

Briti nael tegi May märkuste järel läbi järsu languse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: