Paavst: ahistamisskandaalid peletavad inimesi kirikust

{{1537872480000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Paavst Franciscus tunnistas teisipäeval Tallinnas Kaarli kirikus peetud noortekohtumisel, et katoliku kiriku raputanud seksuaalse väärkohtlemise ja rahaskandaalid peletavad inimesi kirikust eemale ning seetõttu peab kirik muutma oma käitumist, kui tahab tulevasi põlvkondi enda juures hoida.

"Neid pahandavad seksuaalsed ja majanduslikud skandaalid, millele ei vastata selge hukkamõistuga, samuti meie valmisolematus noorte inimeste elusid ja tundlikkust tõeliselt hinnata, ning passiivne roll, mida neile omistame," rääkis katoliku kiriku pea kõneldes noortest, kes võõrduvad kirikust.

"Kui meie, täiskasvanud, keeldume tunnistamast mõnd ilmselget olukorda, siis öelge meile otse: "Kas te siis ei mõista?" Mõned otsekohesemad teie seast võiksid isegi öelda: "Kas te siis ei taipa, et keegi ei kuula teid enam ega usu seda, mida tahate edastada?" Meie ise peame muutuma; peame mõistma, et tahtes teie kõrval olla, peame muutma mitmeid olukord, mis teid viimaks eemale tõukaksid," ütles paavst Franciscus.

"Tahame neile vastata; nagu te ise väljendasite, tahame olla läbipaistev, külalislahke, aus, inimestele avatud, suhtlev, ligipääsetav, rõõmus ja interaktiivne kogukond," ütles Franciscus.

Paavstiga tulid kohtuma ka noored teistest riikidest

Kaarli kirik oli täis noori, kes kõik tahtsid paavstiga kohtuda. Kõik ei olnud sugugi ainult Eestimaalt, kohale oli tuldud kaugemaltki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie kaplanaat tegutseb ja ma ise olen ka Soomes, seal me teenime jumalat ja igaüks on sinna teretulnud," rääkis Samo, kes on Soomes Aafrika katoliikliku kaplanaadi liige.

Paavstile andis tunnistuse kolm noort - üks protestant, üks õigeusklik ja üks katoliiklane. Tunnistustest selgus muu hulgas, et tee jumala juurde võib olla okkaline.

"Juba väga väikesest peale õppisin ma ise hakkama saama ja lootma ainult iseendale. Isa alkoholiprobleemi tõttu puudus meil temapoolne armastus," rääkis paavstile tunnistuse andnud Lisbel.

"Ma olen Jumalaga käies õppinud, et minu minevik ei defineeri minu tulevikku, et kõik see halb, mis on olnud ja mida mina teinud olen, selle on Jeesus enda peale võtnud," lisas ta.

Paavstile kõige lähemal olnud noortele avaldas suurt muljet kirikupea inimlikkus.

"Samas ta mõjus selles mõttes muhedalt, inimlikult ja lähedaselt, mulle tundus niimoodi," ütles katoliiklane Emily.

"Temas on hästi eriline lihtsus, just see teebki ta minu arust eriliseks, et ta tuleb iseendana," rääkis EELK Tallinna Jaani koguduse noor Joonas.

"Tunda oli, et tegemist on ääretult lihtsa, siira ja sooja inimesega," sõnas paavstile laulnud Ott Lepland, kelle sõnul oli seetõttu paavstile ka eriti lihtne ja helge laulda.

Paavst Franciscus saabus teisipäeva hommikul Eestisse ühepäevasele visiidile, mille käigus ta pidas Kaarli kirikus oikumeenilise noortekohtumise.

Paavst Franciscusele teisipäeval tunnistuse andnud Lisbel Serbin kirjeldas "Ringvaates" paavstiga kohtumist ja seda, kuidas ta leidis enda jaoks Jumala.

 

Toimetaja: Indrek Kuus, Arni Alandi, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: