Põhiseaduse asjatundjate komisjonis jäid kokkulepped sõlmimata

Ülle Madise.
Ülle Madise. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Kahe aasta eest moodustatud põhiseaduse asjatundjate komisjon hakkab oma tööd kokku võtma ja lõpparuannet koostama, kuid kokkulepeteni ei jõutud.

"Põhiseaduse pidev analüüs on vajalik ja mul on hea meel, et riigiõiguse tundjad on sellega pidevalt tegelenud, muuhulgas põhiseaduse kommentaaride aruteludes ja nüüd ka ministrit nõustavas asjatundjate kogus. Iga põhiseaduse muudatus peaks olema kaalutletud. Moodustatud asjatundjate komisjonis ühegi konkreetse muudatuse vajalikkuses kokkuleppele pole jõutud," ütles ERR-ile komisjoni kuuluv õiguskantsler Ülle Madise.

Komisjonis olid muuhulgas teemadeks peaministri võimu suurendamine ning igaühele anda õigus pöörduda otse riigikohtusse, samuti sõnumisaladuse kaitse ning riigikaitse kõrgema juhi pädevus. Põhiseaduse järgi on riigikaitse kõrgeimaks juhiks president.

"Riigikaitse juhtimise kõrval on põhiseaduses palju teisigi asju, mis on aegunud ja tegelikule elule jalgu jäänud," on öelnud asjatundjate kogu liige, endine riigikohtu esimees Rait Maruste.

"Eesti tänane olukord on võrreldamatu erinev selle olukorraga, mis ta oli esimesel iseseisvusperioodil. Aga riigikaitse peatükk põhiseaduses on sealt enamvähem üks-üheselt üle võetud," põhjendas Maruste.

Justiitsminister Urmas Reinsalu moodustas ministeeriumi juurde 12-liikmelise põhiseaduse asjatundjate kogu 2016. aasta detsembris.

Komisjoni ülesanne on analüüsida Eesti põhiseaduse probleeme ja vajaduse korral esitada valitsusele lahendusettepanekud.

Kogu liikmed on riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Jüri Adams, riigikohtu esimees Priit Pikamäe, õiguskantsler Ülle Madise, riigisekretär Heiki Loot, Tartu ringkonnakohtunik Madis Ernits, riigikogu kantselei asedirektor Aaro Mõttus, Tartu ülikooli külalisprofessor Uno Lõhmus, Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse dotsent René Värk, vandeadvokaat Allar Jõks, vandeadvokaat Jüri Raidla, endine riigikohtu esimees Rait Maruste ning endine riigikohtu esimees ja vandeadvokaat Märt Rask.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: