Maruste: riigikontrolör ja õiguskantsler ei peaks osalema valitsuse istungitel

Rait Maruste
Rait Maruste Autor/allikas: SCANPIX/PÄRNU POSTIMEES/URMAS LUIK

Kuigi põhiseaduse järgi võivad riigikontrolör ja õiguskantsler osaleda valitsuse istungitel, seab see ohtu nende sõltumatuse, leiab endine riigikohtu esimees Rait Maruste (Reformierakond).

Maruste kirjutab Postimehe arvamusloos, et põhiseaduse järgi võivad mõlemad ametiisikud osa võtta valitsuse istungitest, kuid sellest võimalusest on saanud/tehtud rutiin, tava ja kohustus, mis seab kahtluseloori nende sõltumatuse ümber avaliku võimu kriitiliste hindajatena.

"Olles sõnaõigusega kohal, ollakse ju tahes-tahtmata osaline ka neis otsustes, mida valitsus on teinud. Väita, et rutiinne osalemine valitsuse istungitel ei mõjuta mingil määral nende sõltumatust valitsuse tegevuse hilisema hindaja ja kritiseerijana, ei kõla mõistlikult," kirjutas Maruste.

Maruste on ka kriitiline, et kohus ja prokuratuur asuvad ühes majas, olgugi, et see on ökonoomne; aga ka sellepärast, et presidendil kui seaduste väljakuulutajal pole juba pikka aega õigusnõunikku.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: