Majandusanalüütik: pikas plaanis oleks mõistlik sotsiaalmaksust loobuda

Kaspar Oja
Kaspar Oja Autor/allikas: Eesti Pank

Erinevalt Kaja Kallase poliitilistest oponentidest, toetab majandusanalüütik Kaspar Oja Reformierakonna esimehe poolt väljakäidud ideed kaotada sotsiaalmaks. Sotsiaalmaksu kaotamine tähendaks, et maksukoormus tuleb nihutada osaliselt tulumaksule, aga ka tarbimis- ja varamaksudele.

"Mulle isiklikult see mõte meeldib. Jagan arvamust, et pikas plaanis oleks mõistlik sotsiaalmaksust loobuda. See oleks loogiline käik arvestades trende, mis ühiskonnas toimumas on. Niinimetatud uute töövormide arengut, ootust üldise sotsiaalkaitse ja ühtlaste pensionide järele," kirjutas Oja sotsiaalmeedias ja rõhutas, et esindab isiklikku arvamust.

Tema sõnul on fakt, et palgatöötajate osakaal jääb Eestis järjest väiksemaks. Samuti pole näha, et seadusandja töövormide vahelist maksuneutraalsust oluliselt parandada tahaks. Sedasi süveneb olukord, kus sotsiaalkindlustusse panustav osa ühiskonnast jääb järjest väiksemaks.

"Sotsiaalmaksu kaotamine tähendaks seda, et maksukoormus tuleb nihutada teistele maksudele, osaliselt tulumaksule, aga ka tarbimis- ja varamaksudele. Maksu teooriate mõttes näib ka see mõistlik. Meie ettekujutus progressiivsest maksustamisest on sageli seotud ajutise tulu teenimisega, ehkki kontseptuaalselt peaksime mõtlema kogu elu sissetulekute ning tarbimise peale ja selles mõttes näib elamukinnisvara maksustamine mõistlikum."

Sotsiaalmaksu kaotamise korral tuleks Oja sõnul mõelda, kuidas korraldada ümber sotsiaalkindlustussüsteem.

"Sel juhul oleks märksa keerukam jätkata varasemast sissetulekust sõltuvate pensionidega ja samuti tekiks küsimus, milline peaks olema kriteerium ravikindlustuse saamiseks. Seetõttu näib sotsiaalmaksu kaotamisel olevat tugev kokkupuutepunkt ka praeguste koalitsioonierakondadega, mis soovivadki sissetulekust sõltumatut pensioni esimest sammast ja tervisekindlustuse laiendamist."

Sotsiaalmaksu asendamine teiste maksudega on Oja sõnul üks võimalikest alternatiividest.

"Kui mitte-palgatöötajate osakaalu tõusu trend jätkub, siis tuleb varem või hiljem mõelda, mille arvelt sotsiaalsüsteemi finantseerima hakata. Alternatiiviks võib olla sotsiaalmaksu kehtestamine kõigile sissetulekutele, aga see oleks ilmselt kehvem variant."

Ajakirjanik Toomas Sildam küsis ERR.ee intervjuus Kaja Kallasega, kas Eestis tuleks kehtestada sotsiaalmaksulagi, näiteks 5000 euro juurde või viis Eesti keskmist palka, ca 6000 eurot, mille peale Kallas vastas, et talle meeldiks, kui me sotsiaalmaksu üldse ära kaotame.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: