Kallas Ratasele: lõpeta rahva hirmutamine

Kaja Kallas panustas Reformierakonda IV kvartalis rahaliselt 300 euroga.
Kaja Kallas panustas Reformierakonda IV kvartalis rahaliselt 300 euroga. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Reformierakonna esimees Kaja Kallas vastas peaminister Jüri Ratase kriitikale sotsiaalmaksu kaotamise idee pihta ja ütles, et see vähendaks maksude optimeerimist.

"Maksudel on lisaks riigieelarve täitmisele ka protsesside suunamise eesmärk. Sellest loogikast lähtudes ei tohiks maksustada kõrgelt seda, mida sa tahad, et areneb. Ometi on meil kõrgelt maksustatud just töötamine. Iga muu tulu on maksustatud 20%-lise tulumaksuga, töösuhted on lisaks maksustatud veel töötuskindlustuse ja sotsiaalmaksuga. Kuivõrd vahe on suur, tundub see paljudele ebaõiglane ja makse üritatakse optimeerida läbi teenuste osutamise, OÜ-tamise jms, mis kõik toob kaasa selle, et see maks ei laeku sootuks," kirjutas Kallas oma blogis.

"Kui praeguse valitsuse erinevad initsiatiivid seovad sotsiaalmaksust lahti nii pensionid kui ka ravikindlustuse, siis neid põhjuseid, miks kõrgemat maksu maksta, jääb veel vähemaks. Kui igasugune tulu oleks samalaadselt maksustatud, siis kaoks optimeerimise võimalus ja vajadus," märkis Kallas.

"Fakt on see, et inimeste arv, kes töötavad traditsiooniliste töösuhete alusel, on igal pool maailmas vähenemas. Selle fakti ees silmi kinni pigistada ja loota, et tulevikus kusagilt ikkagi laekub meie solidaarsesse pensioni- ja ravikindlustussüsteemi raha, on just nimelt vastutustundetu," kirjutas Kallas veel.

Kallas lisas siiski, et Reformierakond ei küsi neil valimistel mandaati sotsiaalmaksu kaotamiseks, sest see vajab pikemat debatti ja läbikaalumist, mis see endaga kaasa toob.

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas peab vastutustundetuks Reformierakonna esimehe Kaja Kallase ideed sotsiaalmaks üldse ära kaotada.

"Poliitikutel tuleks jääda oma sõnades vastutustundlikuks ja mitte välja käia täitmatuid löökloosungeid. Sotsiaalmaksu kaotamise mõte on äärmiselt vastutustundetu," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil kommentaariks Kaja Kallase poolt ERR-i veebiportaalis välja käidud ideele, et sotsiaalmaksu võiks ära kaotada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: