May: Suurbritannia ei karda EL-ist leppeta lahkuda

{{1538576580000 | amCalendar}}
Foto: Paul Ellis/AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ütles kolmapäeval Konservatiivse Partei ees kõneledes taas, et Suurbritannia võib Euroopa Liidust lahkuda ka leppeta.

Eelmise aasta kongressil pidevalt köhivast ja väsinuna näivast Theresa Mayst ei olnud seekord märkigi. ABBA laulu saatel poodiumile tantsinud May ees oli raske ülesanne - rahustada rahulolematuid valitsuses, parteis ja Brüsselis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ta alustas oma sõnumit viitega sõja järel tekkinud ühtsustundele - juhul, kui riik võtab end kokku, on kõik võimalik.

Samasuguse rõhuasetusega oli ka tema kõnest Brexiti osa, kus ta kinnitas veelkord, et kui Suurbritannia jaoks head lepet ei tule, siis võib saareriik ka leppeta Euroopa Liidust lahkuda.

"Suurbritannia ei karda lahkuda leppeta, kuid me peame oleme selle suhtes ausad. Leppeta lahkumine, maksude ja piirikontrolli kehtestamine oleks halb tulemus Suurbritanniale ja EL-ile. See oleks alguses raske, kuid Briti rahva vastupanuvõime ja leidlikkusega saame sellega hakkama. Mõni on palunud mul välistada leppeta lahkumise, kuid see tähendaks, et nõrgestaksin meie läbirääkimiste positsiooni ja peaksin nõustuma kõigega, mida EL pakub," kõneles May.

May kutsus Brüsselit esitama oma pakkumisi ning partei liikmeid lõpetama lahkhelid seoses Brexitiga. "Kui läheme eri suunas ning püüame vaid oma nägemust täiuslikust Brexitist, siis riskime lõpetada ilma Brexitita," sõnas ta.

Üks rahulolematu on eksvälisminister Boris Johnson, kes kritiseeris teisipäeval teravalt May Brexiti nn Chequersi ettepanekut.

"Kui petame valijaid ja Chequers on pettus, siis suurendame umbusku. Anname usutavust nendele, kes karjuvad pettusest. Kardan, et muudame siis veelgi tõenäolisemaks, et Chequersi korral saab kasu hoopis paremal tiival UKIP ja teisedki ning vasakul tiival (Tööpartei liider) Corbyn," kommenteeris Johnson.

Theresa May kolmapäevase kõne peamine sõnum oli üleskutse lõpetada tülid ja nääklused, et riik oleks ühtne Brexiti kõneluste raskeimas etapis.

"Ja on veel teine põhjus, miks peame olema ühtsed - alustame läbirääkimiste raskeimat faasi. Nägite Salzburgis, et ma seisan Suurbritannia eest," ütles May.

Peaminister lubas, et Euroopa Liidust lahkumine tähendab kontrolli haaramist oma piiride, seaduste ja kogu muu regulatsiooni üle.

Praegu peaks Brüssel esitama uue ettepaneku, kuidas lahendada Põhja-Iirimaa piirikontrolli teema, kuid ka siin peab May enda kava parimaks.

"See, mida meie pakume, on väljakutse Euroopa Liidu jaoks, kuid kui me püsime ühtsena ja ei lähe närvi, siis teame, et saame leppe, mis on Suurbritanniale kasulik," kinnitas May.

Brexitini on jäänud 178 päeva.

 

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: