Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Theresa May avalikustas Suurbritannia uue immigratsiooniplaani

Theresa May
Theresa May Autor/allikas: TOBY MELVILLE/Reuters/Scanpix

Suurbritannia peaminister Theresa May on lubanud Briti immigratsioonisüsteemi ümber korraldada, asendades vaba liikumise uue viisarežiimiga, mis käsitleb Euroopa Liidu kodanikke ühtmoodi kõigist teistest maailma paigust pärit inimestega, teatas Downing Street.

May tegi avalduse, kus teatas, et uus süsteem võetakse kasutusele, vähendamaks madala kvalifikatsiooniga isikute sisserännet Euroopa Liidust, vahendas Politico.

Teisipäeva hommikul antud intervjuus sõnas peaminister, et immigratsioonireeglid ei kuulu selle arutelu alla, mida Suurbritannia Brexiti asjus EL-iga peab. Küll aga sisaldub EL-i kodanike liikumine tulevastes kaubandusläbirääkimistes.

Peaministri veendumuse järgi on see valitsuse otsustada, keda Suurbritanniasse lastakse. "Esimest korda saame teha seda üldiselt. Me lõpetame vaba liikumise," kinnitas ta.

May on juba ammu olnud karmimate immigratsioonipiirangute eestkõneleja. Ta toetab immigratsiooni vähendamist kümnete tuhandete inimeste võrra aastas, mis oli juba tema eelkäija David Cameroni 2010. aasta manifestis, ehkki seda eesmärki pole senini täidetud.

"Kaks aastat tagasi hääletasid britid Euroopa Liidust lahkumise ja oma piiride kontrolli alla võtmise poolt. Kui lahkume, kehtestame uue immigratsioonisüsteemi, mis lõpetab vaba liikumise lõplikult. Esimest korda aastakümnete jooksul saab see riik ise kontrollida ja valida, keda me siia soovime," lausus May.

Peaministri sõnul on tulevase süsteemi aluseks inimeste oskused, mitte see, kust nad tulevad. Uue süsteemiga loodetakse ligi meelitada vajalike oskustega inimesi kogu maailmast.

"See on väga õiglane tavaliste tööinimeste suhtes. Liiga kaua on inimesed tundnud, et neid on sisserände osas ignoreeritud ning poliitikud ei ole nende muresid piisavalt tõsiselt võtnud," sõnas May.

May Põhja-Iirimaa toetajad torpedeerivad Brexiti-pakkumist

Põhja-Iirimaa Demokraatlike Unionistide (DUP) juht Arlene Foster ütles, et tema partei ei kavatse nõustuda ühegi Brexiti leppe variandiga, mis sisaldab ükskõik missugust uut Põhja-Iirimaa ja ülejäänud Suurbritannia vahelise kaubanduse kontrollimise meedet.

May ütles BBC Raadio 4 saates, et peatselt teeb Suurbritannia EL-ile uue pakkumise, et vältida tugevat piiri Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahel. See uus lepe sisaldab eeldatavasti brittide mööndust, et Põhja-Iirimaa võib teatud valdkondades nagu põllumajandus ja toit jääda EL-i regulatsioonide alla, ning sedagi, et kaupade liikumist Põhja-Iirimaa ja ülejäänud Suurbritannia vahel hakatakse rohkem kontrollima.

DUP-il on Briti parlamendis kümme kohta ja nende toetus Brexiti leppele on kriitilise tähtsusega.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: