Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti transpordiminister astub protestiks lahkumisleppe vastu ametist tagasi

{{1541786100000 | amCalendar}}
Jo Johnson astub transpordiministri kohalt tagasi.
Jo Johnson astub transpordiministri kohalt tagasi. Autor/allikas: Stefan Rousseau/PA/AP/Scanpix

Briti transpordiminister Jo Johnson esitas reedel lahkumisavalduse protestiks terendava lahkumisleppe vastu peaminister Theresa May valitsuse ja Euroopa Liidu vahel ning kutsus korraldama teist referendumit EL-i liikmesuse üle.

"Mulle on saamas üha selgemaks, et valmimisjärgus lahkumisleppest saab kohutav viga," kirjutas endise välisministri Boris Johnsoni noorem vend lahkumisavalduses. 

"On täiesti õige minna tagasi rahva juurde ja paluda neil kinnitada üle oma otsus EL-ist lahkuda. Kui nad otsustavad seda teha, tuleb neile anda lõplik sõnaõigus selle üle, kas me lahkume peaministri kokkuleppega või mitte," sõnas ametist lahkuv transpordiminister.  

May on väidetavalt lähedal lahkumisleppele EL-iga ajal, kui lahkumiskõnelustel hakkab enne Suurbritannia EL-ist lahkumist 29. märtsil aega napiks jääma. 

Downing Street teatas Twitteris, et Briti valitsus "ei korralda ühelgi tingimusel teist referendumit". 

"Peaminister tänab Jo Johnsonit tema töö eest valitsuses," lisas peaministri kantselei. 

Väidetavalt sätestab kokkulepe Suurbritannia lahkumisarveks 44 miljardit eurot (39 miljardit naela), tagab kodanike õigused ja paneb paika 21 kuu pikkuse üleminekuperioodi, mille jooksul jätkab Ühendkuningriik EL-i reeglite järgimist. 

Briti ja EL-i läbirääkijad püüavad üleminekuperioodi jooksul leppida kokku poolte tulevastes suhetes. 

Jo Johnson toetas 2016. aasta referendumil Suurbritannia EL-i liikmeks jäämist. 

Ta ütles lahkumisavalduses, et eeldatav kokkulepe jätaks Suurbritannia "majanduslikult nõrgestatud seisundisse ilma mingi sõnaõiguseta EL-i reeglite üle, mida ta peab järgima, ja äritegevuse kohale rippuma aastatepikkuse ebakindluse".  

Transpordiministri sõnul põhjustaks lahkumisleppeta EL-ist väljumine "aga kirjeldamatut kahju meie riigile". 

"Asetada rahva ette valik kahe tõsiselt ebaatraktiivse valikuvõimaluse, vasallsõltuvuse ja kaose, vahel, on Briti riigimehekunsti läbikukkumine ulatuses, mida pole nähtud alates Suessi kriisist," sõnas Johnson. 

Lahkuv minister tunnistas, et Brexit on lõhestanud Suurbritannia, selle erakonnad ja pered, kuid ütles, et "see, mida praegu ette pannakse, ei kujuta endast paraku midagi sellist, mida lubati kaks aastat tagasi". 

Boris Johnson lahkus juulis valitsusest erimeelsuste tõttu May Brexiti-strateegiaga.

Briti ajaleht Times kirjutas reedel, et May ärritas Põhja-Iiri Demokraatliku Unionistide Parteid (DUP) kirjaga, milles ta püüdis liitlasi veenda, et lase iial jõustuda Brüsseli pakutud Brexiti-kokkuleppe versioonil.

Kirjast paistab, et peaminister võtnud omaks idee poolitada Iiri meri Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa vahel "regulatiivse režiimiga".

DUP Brexiti-teemade kõneisik Sammy Wilson ütles Sky Newsile, et May on nad reetnud.

Lahkumiskõneluste viimane lahendamata küsimus on Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa ja EL-i liikme Iirimaa vahelise piiri saatus pärast seda, kui Brexit järgmise aasta 29. märtsil jõustub.

London on välja pakkunud, et Suurbritannia võiks jääda ajutiselt seotuks EL-i kaubandusreeglitega, kuid jätta endale õiguse neist loobuda.

EL on sellega nõus tingimusel, et lahkumisleppesse kirjutatakse varuvariant ehk "kaitsemehhanism", mis jätaks Põhja-Iirimaa seotuks EL-i ühisturu ja tolliliiduga, kui London ja Brüssel ei suuda alalist kaubanduslepet sõlmida.

See nõuaks aga Iiri merel lisakontrolli Põhja-Iirimaalt Suurbritanniasse liikuvatele kaupadele.

May vajab DUP-i toetust enamuse tagamiseks Briti alamkojas ja valmiva lahkumisleppe heakskiitmiseks parlamendis. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: