Barnier: London peab leppima kontrollidega kaubanduses Põhja-Iirimaaga

Michel Barnier.
Michel Barnier. Autor/allikas: AP/Scanpix

Suurbritannia peab Brexiti leppes nõustuma piiratud kujul kontrollidega kaubandussuhetes Põhja-Iirimaaga, ütles Euroopa Liidu pealäbirääkija kolmapäeval.

Briti peaminister Theresa May on rõhutanud, et ei nõustu Brexitiga, mis rikub Ühendkuningriigi suveräänsust. Tooride Põhja-Iiri liitlased võimukoalitsioonis on sarnased protseduurid samuti tagasi lükanud.

"Nii EL kui Ühendkuningriik välistavad füüsilise piiri Iiri saarel, seega see, milleni jõuame Põhja-Iirimaal, jõuame ka oma ühisturul," ütles Michel Barnier.

Brexiti kokkulepe on "käeulatuses", kui järgmisel nädalal jõutakse kõnelustel edusammudeni, lisas Barnier. Kuni 85 protsenti tööst kokkuleppe saavutamiseks on juba tehtud, ütles ta.

Suurbritannia peaks ametlikult EL-ist lahkuma 2019. aasta 29. märtsil.

EL-i liidrid on esitanud Briti peaministrile Theresa May´le kutse pidada 27 kolleegile kõne 17. oktoobri õhtusöögil.

Ei London ega Brüssel soovi piirikontrolli Põhja-Iiri ja Iirimaa vahel. London on seisukohal, et selleks oleks vaja uut kaubanduslepet Brüsseliga.

Barnier ja EL-i liidrid hoiatavad aga, et kui London soovib maismaakaubanduse jätkumist, peab ta soostuma mõnede kaupade kontrolliga.

EL-i liikmetel soovitatakse leppeta Brexitiks valmistuda

Euroopa Liidu kõrgetel ametnikel soovitati kolmapäeval hakata tegema plaane juhuks, kui Suurbritannia lahkub ühendusest kokkuleppeta.

EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier ja Euroopa Komisjoni peasekretär Martin Selmayr tutvustasid volinikele kõneluste seisu enne 18. oktoobri tippkohtumist, mida on juba hakatud nimetama "tõehetkeks".

Barnier "tuletas meelde, et oktoobri Euroopa Ülemkoguks järgmisel nädalal tuleb teha otsustavaid edusamme ning tehnilisel tasandil läbirääkimisi jätkatakse sel nädalal", vahendas pressiesindaja Margaritis Schinas.

Selmayr rõhutas, et kõik osalised peaksid valmistuma "kõigil tasanditel kõigiks tulemusteks".

Tema kui Euroopa Komisjoni peasekretäri ülesanne on koordineerida ettevalmistust Brexitiks, et EL-i majandus ei kannataks, kui Suurbritannia järgmise aasat 29. märtsil ühendusest kokkuleppeta lahkub.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: