Boris Johnson avalikustas oma Brexiti-visiooni

Boris Johnson.
Boris Johnson. Autor/allikas: PA/Scanpix

Endine Briti välisminister Boris Johnson avalikustas reedel oma Brexiti kava, ärgitades peaminister Theresa Mayd "heitma kõrvale" oma nn Chequersi plaani.

Juulis valitsusest lahkunud Johnson peab May ettepanekuid Suurbritannia ja EL-i tulevaste suhete kohta "moraalseks ja intellektuaalseks alanduseks".

Johnson avaldas Daily Telegraphis oma kava kuus punkti, mis näevad ette ka Euroopa Liidu ja Londoni detsembrikuise kokkuleppe tühistamist Iiri piiri vältimise küsimuses. Eksvälimister toetab kõva piiri vältimiseks Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel tollikontrolli viimist piirilt ära.

Johnsoni ettepanek näeb ette EL-i ja Suurbritannia vabakaubandusleppe sõlmimist, mis oleks oma olemuselt sarnane Kanada ja EL-i vahel 2016. aastal allkirjastatud CETA-le, millega eemaldati suurem osa tollimaksudest.

Säärane lepe, mis hõlmaks ka teenuseid, vajab tõenäoliselt Brexiti üleminekuperioodi pikendamist 2020. aastast kaugemale, tõdes Johnson.

"See on hetk, kus tuleb läbirääkimiste kulgu muuta ja vastata adekvaatselt Brexiti ambitsioonidele ja potentsiaalile," sõnas Johnson artiklis.

"Meil on võimalus seda õigesti teha ja ma arvan, et tulevased põlvkonnad ei andesta meile, kui me läbi kukume," lisas ta.

Praegune Briti valitsuse kava on "demokraatlik katastroof", millega "petetakse valijaskonda", ütles Johnson reedel.

Suurbritannia peaks EL-ist ametlikult välja astuma 2019. aasta märtsis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: