Jaapan: Ühendkuningriik on teretulnud TPP vabakaubandusleppesse

Jaapani peaminister Shinzo Abe.
Jaapani peaminister Shinzo Abe. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Jaapan tervitaks Brexiti järel Ühendkuningriiki avasüli Vaikse ookeani vabakaubandusleppesse, ütles Jaapani peaminister Shinzo Abe esmaspäeval avaldatud intervjuus.

Abe ütles väljaandele Financial Times, et Brexiti järel kaotaks Ühendkuningriik oma positsiooni väravana Euroopasse, kuid samas oleks riigil endiselt "globaalset väge".

Märtsis sõlmisid 11 Vaikse ookeani ümbruses paiknevat riiki Vaikse ookeani vabakaubandusleppe (TPP), seda pärast USA lahkumist kõnelustelt tulenevalt president Donald Trumpi "Ameerika ennekõike" kaubanduspoliitikast.

Intervjuus ärgitas Abe Ühendkuningriiki ja Euroopa Liitu leidma lahkumiskõnelustel ka kompromissi, et vältida leppeta Brexitit. "Loodan, et mõlemad pooled on targad ja väldivad vähemasti niinimetatud kaootilist Brexitit," ütles ta.

"Ma tõesti loodan, et Brexiti negatiivne mõju maailmamajandusele, sealhulgas Jaapani ettevõtetele, jääb minimaalseks," lisas ta.

London: Brexiti kõnelustel on veel lahendada tõsised küsimused

Suurbritannial ja Euroopa Liidul on Brexiti läbirääkimistel lahendada veel "tõsised küsimused", teatas Briti valitsus esmaspäeval, tõmmates pidurit kasvavatele kuuldustele läbimurdest enne järgmise nädala otsustavat tippkohtumist.

"Oleme alati öelnud, et pingutame tõsiselt selle nimel, et sügisel kokkuleppele jõuda," ütles peaminister Theresa May pressiesindaja ajakirjanikele. "Läbi on vaja töötada tõsiseid küsimusi ja nagu peaminister on öelnud, eeldab see liikumist EL-i poolt."

Pressiesindaja sõnul peavad pooled sel nädalal Brüsselis tehnilisi kõnelusi, Briti Brexiti-minister Dominic Raab ei plaani neil hetkel osaleda.

"On suur vahe, kas inimesed räägivad leppest optimistlikult või leppes, mille hulka kuuluvad nii lahkumiskokkulepe kui ta tulevane raamistik, tegelikult kokku lepitakse," ütles May esindaja.

Iiri asepeaminister Simon Coveney ütles pühapäeval, et lahkumisleppe tekstis on "90 protsendi ulatuses" kokku lepitud, kuigi endiselt on lahendamata Iiri piiri küsimus.

"Nüüd on vaja, et kaks läbirääkimismeeskonda lukustaksid end umbes 10 päevaks ühte ruumi;" lausus Coveney Sky Newsile.

Euroopa Liidu liidrid kogunevad 17.-18. oktoobril Brüsselisse korralisele tippkohtumisele, mida Brüssel on nimetanud "tõehetkeks" Brexiti kõnelustel.

EL-i liidrid on esitanud Briti peaministrile Theresa May´le kutse pidada 27 kolleegile kõne 17. oktoobri õhtusöögil.

Diplomaadid on andnud mõista, et sellele võivad järgneda öö läbi kestvad läbirääkimised leppe kontuurides kokku leppimiseks veel enne, kui liidrid 18. oktoobril Mayta peetavate kõneluste järel laiali lähevad.

Briti peaminister kutsus 3. oktoobril valitsevaid konservatiive koonduma tema taha Brexiti-kõneluste seni "karmimaks etapiks".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: