May: Euroopa Liit ei ole Nõukogude Liit

Theresa May ja Jeremy Hunt.
Theresa May ja Jeremy Hunt. Autor/allikas: Reuters/PA/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ütles teisipäeval, et Euroopa Liit ei sarnane Nõukogude Liidule.

Valitsusjuhi avaldus on jätkuks välisminister Jeremy Hunti pühapäevasele intervjuule, kus viimane võrdles EL-i Nõukogude Liiduga. Hunti sõnad pälvisid teravat kriitikat, vahendas Reuters.

Hunt rääkis Birminghamis toimuval Konservatiivse Partei aastakonverentsil, et EL tahab Ühendkuningriiki Brexiti eest karistada ning see sarnanevat Moskva kunagiste katsetega takistada liiduvabariikide lahkumist Nõukogude Liidust. 

"Ajaloo õppetund on selge - kui muuta EL-i klubi vanglaks, ei vähenda see soovi välja pääseda, see soov vaid kasvab ja me ei jää ainsaks vangiks, kes tahab pääseda," sõnas ta.

Eriti kriitiliselt reageerisid mitu Ida-Euroopast pärit diplomaati ning ka endised Briti välisministrid ja diplomaadid.

Näiteks leedulasest Euroopa Komisjoni volinik Vytenis Andriukaitis andis teada, et on GULAG-is sündinud ning omal ajal ka KGB poolt vangi pandud.

"Ma briifin teid hea meelega EL-i ja Nõukogude Liidu erinevuste teemal. Igal ajal. Abiks ikka," nentis ta Twitteris.

Kui teisipäeval ajakirjanikud peaministrilt Hunti sõnade kohta kommentaari küsisid, vastas May järgnevalt: "Kui ma istun Euroopa Liidus laua taga, on seal riike, kes olid osa Nõukogude Liidust, nüüd on nad demokraatlikud riigid ja ma saan teile öelda, et need kaks organisatsiooni ei ole üks ja sama asi."

Ka Hunt ise täpsustas teisipäeval CNBC intervjuus, et EL ei ole nagu Nõukogude Liit, kuid kordas oma seisukohta, et EL paistab arvavat, et Ühendkuningriigi karistamine "hoiab klubi koos". Samuti leidis ta, et Brexiti läbirääkimiste ajal pole EL-i käitumine olnud kooskõlas Euroopa ideaalidega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: