Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium teeb ettepaneku hooldekodudes tasuta gripivaktsiini pakkuda

Gripivaktsiini süstimine.
Gripivaktsiini süstimine. Autor/allikas: Margus Ansu/Eesti Meedia/Scanpix

Sotsiaalministeerium esitab riiklikule immunoprofülaktika ekspertkomisjonile ettepaneku teha gripivaktsiin tuleval aastal esimeses etapis kättesaadavaks hooldekodus elavatele inimestele.

Järgmise aasta riigieelarves ei leidu hooldekodude patsientide gripi vastu vaktsineerimist, ehkki sellisest plaanist on sotsiaalministeerium rääkinud. See ei tähenda aga, et kavatsusega edasi ei mindaks, ütles sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber ERR-ile.

"Haigekassa kinnitusel on haigekassa eelarves hooldekodude elanike vaktsineerimisega arvestatud ja sellega on kavas alustada järgmise aasta sügisel," lausus ta.

Vivika Tamra haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonnast rääkis, et sotsiaalministeerium esitab oktoobris riiklikule immunoprofülaktika ekspertkomisjonile ettepaneku, et esimeses etapis tehtaks gripivaktsiin kättesaadavaks hooldekodus elavatele inimestele. Kui gripivaktsiin on kantud riiklikku immuniseerimiskavasse, saab vaktsiini tegemise kui teenuse lisada tervishoiuteenuste loetellu.

"Seejärel tekib haigekassale õigus teha hange ning hanke abil leida teenusepakkuja, kes hooldekodus elavaid inimesi vaktsineerib," rääkis Tamra.

See tähendab, et 1. jaanuaril 2018 tekib suure tõenäosusega õigusruumis haigekassale õigus sellist teenust hankida.

Kui praegu tegeleb vaktsiinide hankimisega sotsiaalministeerium, siis uuest aastast liigub see teema haigekassa pädevusse. Lahendused, kuidas eakate vaktsineerimiseks vaktsiine hangitakse, on Tamra sõnul veel töös ja mõeldud on koostööpartnerite peale.

"Hetkel veel lõplikke lubadusi ei saa anda, kuid töötame selle nimel, et hooldekodus elavad inimesed saaksid vaktsineerimisvõimaluse esimesel võimalusel, loodetavasti juba kevadel, hiljemalt 2019. aasta sügisel," kinnitas Tamra.

Järgmise tegevusena plaanib haigekassa alustada läbirääkimisi perearstide seltsiga kõigi üle 65-aastaste inimeste tasuta gripivastase vaktsineerimise asjus. See puudutab umbes 253 000 inimest.

"Samuti tuleb tõsta eakate inimeste teadlikkust vaktsiini kasulikkusest, sest sageli inimesed arvavad, et hooajaline nohu ja köha ongi gripp ning selle üleelamine vaktsiinita on lihtne," lisas haigekassa esindaja.

Eestis oli 2017. aastal gripi vastu vaktsineeritud 3,2 protsenti elanikkonnast ning 4,3 protsenti vanemaealistest. Samal ajal on Euroopa Liidu keskmine 56 protsenti ja Eestis on gripivaktsiiniga hõlmatus EL-i väikseim. Ühtlasi on Eestis ka EL-i kõrgeim suremus gripi tüsistustesse.

Möödunud hooajal suri gripi tõttu 94 inimest, kellest 95 protsenti olid 65-aastased ja vanemad ning paljud neist olid hooldekodude elanikud.

Üks vaktsiinidoos maksab apteegis viis kuni kümme eurot. Haigekassa on hooldekodude elanike vaktsiini hinna arvutamise aluseks võtnud apteegis kõige soodsamalt müüdava vaktsiini hinna ehk vaktsiinikulu 8000 inimesele oleks umbes 40 000 eurot. Samas tõdeti haigekassast, et vaktsiini riigihanke kaudu hankida, võib see tuua umbes 20-protsendilise kokkuhoiu.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: