Stoicescu: Venemaa tahab panna proovile USA meelekindlust ja NATO ühtsust

Foto: ERR

Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu ütles, et Venemaa tuumalöögi andmise ähvardused on šantaaž.

"Ilmselt Venemaa tahab panna proovile USA meelekindlust ja NATO ühtsust, solidaarsust. Kui me vaatame, kuidas Venemaa läbi viinud suuri õppusi Zapad 2017 ja nüüd Kaug-Idas Vostok 2018, siis need mõlemad on lõppenud tuumalöögi andmise simuleerimisega. Kellele? Seda võib igaüks ise arvata," rääkis teadur "Välisilmas".

Ta lisas, et NATO on aga oma suurõppuste käigust tuumakomponendi lahutanud. "Selles mõttes NATO on alati käitunud väga vaoshoitult ja vastutustundlikult ja mitte provokatiivselt. Ja siis on küsimus, miks Venemaa seda teeb. Nad on teinud seda ka enne Ukraina sündmusi - Zapad 2009 ja 2013 lõppesid mõlemad "piduliku" tuumalöögi simuleerimisega Varssavile, 2013 märtsis simuleeriti isegi tuumalöögi andmist Stockholmile. Rootsi pole isegi NATO liige. Nad teevad seda, et psühholoogiliselt mõjutada lääneriike ning ühtlasi sellepärast, et nad tunnetavad tehnoloogilist mahajäämust," selgitas Stoicescu.

Stoicescu tõdes saates, et Venemaa ähvardab piiratud tuumalöögi andmisega selleks, et avaldada psühholoogilist survet.

"Miks käib üldse tants piiratud tuumalöögi ümber ja miks Venemaa ikka veel seda väljapressimistaktikat harrastab? See on sellepärast, et sellisel hästi väikese võimsusega tuumapommil või -laengul on piiratud hävitusjõud, võib-olla isegi väiksem kui näiteks konventsionaalsel pommil nagu USA heitis Afganistanis - see n-ö kõikide pommide ema. Aga see on puhas psühholoogiline aspekt selles mõttes, et on kasutatud tuumarelva. Ja kui teine pool vastab samaga, siis tekib oht, et tekibki suur või üleüldine tuumasõda, mis viib mõlema osapoole, teineteise hävitamiseni," selgitas teadur.

Stoicescu lükkas ümber väited, et NATO-l ei ole väikesi tuumarelvi ehk taktikalisi tuumarelvi. "Mis on Venemaale eriti ebameeldiv, on see, et president Trumpi ametiajal on asutud tootma uue põlvkonna taktikalisi tuumarelvi või neid hakatakse tootma. Ja neid pannakse allveelaevadele ja pealveelaevadele. See teps mitte ei meeldi Venemaale sellepärast, et tekib sümmeetria, Venemaal enam ei ole võimalik nii palju šantažeerida," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: