Kaitseväe Raadilt ärakolimine sai RMK nõudmiste tõttu tagasilöögi ({{commentsTotal}})

Aerofoto Raadilt
Aerofoto Raadilt Autor/allikas: Margus Ansu/Eesti Meedia/SCANPIX

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) tõmbas hoogu maha plaanilt kolida kaitsevägi Tartu kesklinnast eemale. Nimelt usub RMK, et endises Tähtvere vallas kaitseväele väljavalitud maatükile peaks jääma lõkkeplats ja matkarajad.

Tartu kesklinnast pisut enam kui kilomeetri kaugusel paiknev sõjaväeosa pidi linnavalitsuse ja kaitseministeeriumi plaanide järgi kolima endise Tähtvere valla maadele. Midagi kindlat veel polnud, linn ja ministeerium arutasid, kes ja kuidas kolimise eest maksab, aga üldiselt loodeti aasta lõpuks kokkuleppele jõuda. Kui kolimisotsust kiiresti ei tehta, lähevad Raadil käiku kaitseväe ehitusplaanid ja 12 hektarit linna arenguks vabanevat pinda jääbki unistuseks. Uus koht sõjaväeosale oli ministeeriumil ja linnal juba välja vaadatud ning sisuliselt oli valmis ka detailplaneeringu algatamiseks tarvilik eelnõu. Aga teisipäeval teatas RMK, et sellele konkreetsele maatükile soomukid ei sobi.

"Ta on ju ajalooline Tähtvere parkmets, kus Tartu linna inimesel ongi ainuke võimalus metsa tulla ilma autota – käia seenil, jalutada koertega – ja seda palju kasutatakse," rääkis RMK Tartumaa metsaülem Toomas Haas.

RMK on metsa rajanud matkaradu ja kaks lõkkekohta, kusjuures maist kuni novembrini külastab neid enam kui 11 000 inimest. Seetõttu plaanib RMK puhkamisvõimalusi veel edasi arendada.

"Ka külastusuuringud näitavad, et soov ka edaspidi tagasi tulla on 90 protsendil vastajatest," lisas Haas.

Tartu abilinnapea Reno Laidre ütles, et teoreetiliselt võiks proovida ka RMK arvamusest mööda minna, aga sellel ei ole mõtet. Kui kolimisplaanid vaidlustesse takerduks, siis otsust õigeks ajaks ei sünniks ja kaitsevägi jääks kindlasti Raadile. Nüüd tuleb vaadata, kuidas edasi ja selle tarbeks pakkus RMK välja kaks maatükki Tartust mõned kilomeetrid kaugemal. Toomas Haas usub, et need, samuti endise Tähtvere valla maale jäävad alad võiks kaitseväele isegi paremini sobida, sest ruumi on seal mitu korda rohkem. Reno Laidre aga tõdes, et nüüd on kogu protsess täiesti uues olukorras ja mis edasi saab, täpselt veel ei tea.

"Investeering hoonetesse oleks sama. Küll on aga küsimus kommunikatsioonides. Et tänasel arutelu all oleval asukohal on see eelis, et see on linnale hästi lähedal. On ülimalt lihtne panna linnaliinibusse natukene pikemat maad sõitma, ehitada kergliiklusteed veidi pikemaks ja uus multifunktsionaalne keskus oleks kohe linnaga seotud. RMK väljapakutud asukohad on kaugemal. Ja see tähendab täiesti uut olukorda, võimalik, et ka lokaalsete kommunikatsioonidega, vee ja kanalisatsiooniga, piirkonna väljaarendamist," rääkis Laidre.

Kas ja kui palju see võimalikku kolimist kallimaks teeks, keegi veel öelda ei oska. Edasine sõltubki suuresti sellest, kuidas sobivad RMK pakutud maa-alad kaitseministeeriumile. Teatavasti soovib ministeerium rajada ligi 70 hoonet, muu hulgas lahingkooli ja katastroofimeditsiini keskuse. Majutada soovitakse kuni 600 õppurit ja 100 tegevväelast ning tulevikus tahetakse rajada ka 100 pere jagu korterelamuid.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: