"Olukorrast riigis": tsentris oleks Eesti 200 potentsiaal suur ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Olukorrast riigis" Autor/allikas: Kairit Leibold, ERR

Ajakirjanik Ahto Lobjakas ütles Raadio 2 saates "Olukorrast riigis", et kui Eesti 200 suudaks täita Eesti poliitilises spektris tsentri, oleks nende potentsiaal üsna suur. Andrus Karnau sõnul puudub aga uuel erakonnal karismaatiline liider.

Lobjakas rääkis, et suuremate parteidega võrreldes julgeb Eesti 200 rääkida suurtest teemadest, mitte lihtsalt pensioni tõstmisest ja lapsikust maksupoliitikast. "Räägib haridusest, integratsioonist, teadusest, suurest pildist," lausus ta.

Lobjakas viitas, et kõige selle pealt on partei suutnud saada endale korraliku toetuse, ületades riigikokku sisse saamiseks vajaliku valimiskünnise.

"Seda parteid julgetakse esitleda kui populismi vastast, teatud mõttes sellist antiprotestiparteid ja tundub, et sellel on ka potentsiaali," sõnas ta.

Lobjakas viskas õhku küsimuse, kellelt võib Eesti 200 hakata võtma hääli.

Lobjakas arutles, et kui arvestada, et partei eesotsas on Kristina Kallas, kes räägib palju teadusest, haridusest ja integratsioonist, siis see viitab justkui poliitilise spektri vasaktiival.

Samas lisas ta, et Eesti 200-l paistab olevat ka tugev liberaalne ambitsioon. "Eesti 200 tundub Reformierakonda tõukavat liberalismi selle rahvusliku elemendi suunas. Ma usun, et Reformierakond hakkab Eesti 200-ga end üha rohkem tundma tsentrist paremale surutuna," rääkis Lobjakas.

"Kui see nii peaks minema, siis Eesti 200 potentsiaal on päris suur. Kui nad suudavad end sellesse Eesti poliitikas teatud mõttes sisu kaotanud tsentris kehtestada," märkis ta.

Andrus Karnau lausus, et Kristina Kallase esimehe kõnet lugedes torkasid silma kaks märksõna. "Nad ütlevad, et neil on pikk plaan. Ühelgi teisel erakonnal ei ole mingit pikka plaani teie jaoks lugupeetud valijad, aga meil on see plaan. Teine märksõna on see, et Kristina Kallas deklareerib, et Eesti 200 on rahva ühendaja - kõik teised erakonnad on rahva lõhestajad, aga nemad on ühendaja," tõi Karnau välja.

Need kaks märksõna näitavad Karnau sõnul, et tegemist on tüüpilise uue tulijaga poliitikasse, protestiparteiga, kes üritab näidata oma valijatele, et nad on paremad kui olemasolevad erakonnad ja see on ka põhjus, miks valijad peaksid neid valima.

Lobjakas rääkis, et Eesti 200-sse on sisse ehitatud konflikti potentsiaal. "Seal on see integratsiooni, rahvusliku lõimumise teema väga olulisel kohal ja seda viisil, mis seni Eesti poliitikas on seni tundunud võimatu. Ehk siis kahe kogukonna koostööprojektina, selle asemel, et seda reklaamida kui assilimatsiooni nagu teeb seda Reformierakond. Samas on seal ka inimesed, kes on väga varjamatult olnud parempoolse taustaga, alates Margus Tsahknast, kes on IRL-i juht olnud.

Kuidas nemad alla neelavad pöörde vasakule rahvusküsimustes jääb minu jaoks mõistatuseks. Võib-olla suudetakse valimisteni hoida distsipliini või üritatakse teha Kristina Kallasele Kaja Kallast, ehk ta suhteliselt kiiresti vaikima sundida," arutles Lobjakas.

Ta lisas, et kolmanda tiivana paistab Eesti 200-s silma ka ettevõtlik, peaaegu, et reformierakondlik tiib. Ta sõnas, et nende kolme tiiva balansseerimine saab olema huvitav.

Andrus Karnau arvas, et kui Eesti 200 suudab endale riigikokku saada 5-6 liikmega fraktsiooni, siis ilmselt väga suurt muutust nad Eesti poliitikas kaasa ei too.

Lobjakas arvas, et nendest saadikutest võib saada riigikogu hääletustel kaalukeel.

Karnau ütles veel, et ta ei näe Eesti 200-l karismaatilist liidrit ja tugevat organisatsiooni tema taga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: