Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ligi: presidendil pole voli migratsioonileppele Eesti eest allkirja anda

Kersti Kaljulaid ÜRO peaassambleel.
Kersti Kaljulaid ÜRO peaassambleel. Autor/allikas: (ÜRO/ERR)

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi väitis, et Eesti kirjutab ilma parlamentaarse diskussioonita alla ÜRO uuele migratsioonipaketile ning et seda sõidab parlamendi volituseta allkirjastama president Kersti Kaljulaid isiklikult. Välisministeeriumi teatel leppe allkirjastamist Marokos ei toimu.

"Ma ei taha kuulda presidenti rääkimas seksist robotiga, ma tahan kuulda teda rääkimas, miks ta läks Aafrikasse sõlmima kokkulepet, et Eesti peab hakkama suhtuma positiivselt igasugusesse immigratsiooni," küsis Ligi sotsiaalmeedias.

Ligi sõnul ei ole teemat arutatud parlamendi ega avalikkusega ega saadud leppele Eesti poolt allakirjutamiseks voli.

"Aga see hakkab otseselt piirama Eesti suveräänsust otsustada asju omal maal ise. Isegi selle leppe tekst ei ole kättesaadav. On väga sümptomaatiline, et seda salasobingut ei lähe allkirjastama pea- ega välisminister, vaid on volitanud presidendi. Keegi neist pole rääkinud parlamendiga. Tegelgu oma robotseksiga, aga see asi tuleb peatada!"

President Kersti Kaljulaid ütles 26. septembril ÜRO Peaassambleel esinedes, et toetab migratsioonipaketi vastuvõtmist Marrakechis.

"Juulis saavutasime üksmeele ülemaailmse turvalise, korrakohase ja seadusliku rände kokkuleppes. Ma juba ootan detsembris selle vastuvõtmist Marrakechis. Kuid see lepe tuleb ka ellu rakendada. Ilma ellurakendamiseta on see õõnes, niisama tühjalt kõmisev nagu ees ootavad päevad nende jaoks, kes ei tea, kuhu nad saavad ööseks puhkama heita, või kuidas rahustada oma nutvaid, näljaseid ja hirmunud lapsi. Me peame püsti tõusma ja neid lihtsalt aitama," rääkis Kaljulaid ÜRO-s.

Migratsioonipakti heakskiitmine on kavas 10.- 11. detsembril Marokos Marrakechis. Varasemalt on seda teravalt kritiseerinud EKRE saadikud.

Pakti teksti saab lugeda ÜRO kodulehel.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: