ÜRO ränderaamistik ei saanud valitsuse toetust

{{1542299700000 | amCalendar}}
Sven Mikser, Jüri Ratas ja Urmas Reinsalu pressikonverentsil
Sven Mikser, Jüri Ratas ja Urmas Reinsalu pressikonverentsil Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Valitsus otsustas pärast tunde kestnud kabinetinõupidamist jätta toetuseta ÜRO ränderaamistik.

Väliministri Sven Mikseri ettepanek kolleegidele oli raamistikku toetada, kuid valitsus ei leidnud küsimuses Isamaa vastuseisu tõttu konsensust.

Mikser ütles ERR-ile, et Keskerakond kaldus ränderaamistikku toetama, aga Isamaa blokkis selle ning Eesti Marrakechis raamistiku taga pole.

"Edasised arengud saavad olla sisepoliitilised. Mis täpsemalt, ei oska ma veel prognoosida. Efektiivse tegevuse praegune valitsus täna lõpetas ja edasi langetab see valimisteni vaid formaalseid otsuseid," ütles Mikser.

Enda edasiste plaanide kohta vastas Mikser, et arutab seda oma lähemate võitluskaaslastega. Näiteks kunagine välisminister Urmas Paet on soovitanud juba Mikseril tagasi astuda.

"Enesehävituslikku asja pole mõtet ette võtta, sest see raamistik pole sellise kaaluga. Selliseid asju kiidetakse ÜROs aastas heaks tuhandeid. Mulle pole elu küsimus olla kolm kuud valitsuses veel, aga ma ei näe ka põhjust solvumisse surra," lausus välisminister.

Mikseri sõnul kurvastab teda see, et neid, kes ühegi lasuta otsustasid EKRE ees alistuda, oli palju. Ta mainis nimeliselt Marko Mihkelsoni, Jürgen Ligi ja vabariigi presidenti.

Peaminister Jüri Ratas ütles pärast kabinetiistungit, et koalitsiooni luues leppisid valitsuspartnerid kokku, et langetavad otsuseid konsensuslikult. "Seda konsensust me täna kahjuks ei saavutanud.

Ratas lisas, et rände igakülgne haldamine on tähtis kõikidele riikidele ning Eesti seadused peegeldavad nii täna kui tulevikus euroopalikke ja demokraatlikke põhimõtteid.

ÜRO globaalse ränderaamistiku eesmärgiks on leppida kokku ühistes põhimõtetes rahvusvahelise rände haldamisel, mis oleks turvaline, korrapärane ja reeglitel põhinev.

Raamistiku abil soovitakse muuhulgas ennetada kontrollimatut rännet ja sellega kaasnevat inimkaubandust. Samuti soovitakse raamistikuga motiveerida lähteriike võtma senisest suuremat vastutust ning tegema koostööd ka tagasipöördumise küsimuses.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: