Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rõivas Ratasele: selgita pagulasleppe sisu ja kujundage seisukoht

Taavi Rõivas
Taavi Rõivas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Endine peaminister, Reformierakonda kuuluv Taavi Rõivas teatas kolmapäeval tehtud pöördumises peaministri Jüri Ratase poole, et valitsus peaks ÜRO pagulasraamistiku leppe osas kujundama kindla seisukoha. Samas küsimuses Reformierakonnal endal ühest arvamust ei ole.

"Kui valitsuses on olulisel teemal erimeelsus ning kannatab Eesti välispoliitiline liin, ei ole hea mõte peaministril samal ajal rongis valimiskampaaniat teha. Las peasekretär tegeleb nimekirjade tutvustamisega, sina juhi riiki," kirjutas Rõivas Keskerakonna esimehele Ratasele suunatud sotsiaalmeedias tehtud postituses.

Rõivas lsas, et valitsuses tuleb leppe osas kujundada selge ja arusaadav seisukoht. "See võib tunduda võimatu, aga 2015. aastal, kui kriis oli päris, jõudsid sotsiaaldemokraadid ja Isamaa ühele arvamusele küll."

"Kui olete oma seisukohas selgusele jõudnud, veena ka presidenti valitsust toetama. Olen kindel, et välispoliitilistes küsimustes teeb ta seda meeleldi, aga praegu näib, et valitsuse peataolek mõjutab ka tema tööd," kirjutas Rõivas peaministri poole pöördudes. "Hoolitse selle eest, et riigikogu liikmete küsimused saaks lõpuks veenvalt vastatud. Ole välisministrile toeks teema selgitamisel. Mikser on jäetud teenimatult üksi kaitsma kogu valitsuse otsust."

Urmas Paet asus samuti valitsust süüdistama

Valitsust asus ränderaamistiku leppe osas kritiseerima ka endine välisminister, Reformierakonda kuuluv Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet.

"Külvatakse valesid ja paanikat. Samas kui peaminister on vait ja käib selle asemel rongiga sõitmas ning Keskerakonna valimiskampaaniat tegemas. Valitsus ajab segaseid jutte ega tea ise, mida teeb. Välisminister on kolleegide poolt jäetud alatult üksi, samas kui kogu valitsus on teemast teadlik ja seda toetanud.
Eesti riik vajab aga juhtimist. Vajab selgeid hoiakuid, vastuseisu valeuudistele ning ühiskonnaga adekvaatset ja selgitavat suhtlemist," kirjutas kolmapäeval Paet pressiteates.

Kuigi opositsiooniline Reformierakond pole ise ränderaamistiku leppe osas üksmeelel ja ametlikku seisukohta kujundanud, siis pingeid antud dokumendiga ühinemise osas erakonnas ei olevat. "Inimesed lihtsalt avaldavad oma arvamusi antud küsimuses, mingit tüli ei ole," ütles ERR-ile riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal.

Jürgen Ligi sõnul hakkab pagulasraamistik piirama Eesti suveräänsust

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Ligi teatas eelmisel nädalal sotsiaalmeedias leppe kohta: "Aga see hakkab otseselt piirama Eesti suveräänsust otsustada asju omal maal ise. Isegi selle leppe tekst ei ole kättesaadav. On väga sümptomaatiline, et seda salasobingut ei lähe allkirjastama pea- ega välisminister, vaid on volitanud presidendi. Keegi neist pole rääkinud parlamendiga. Tegelgu oma robotseksiga, aga see asi tuleb peatada!"

Esmaspäeval kommenteeris Ligi, et tema hinnangul lootis valitsus hoida parlamenti leppe osas teadmatuses ning saadikud pidid ise nõudma sisulist arutelu ja ekspertidelt lepingu tõlgendusi otsima.

Ligi sõnul on vaja leppe osas kindlust saada. "Suveräänsuse ära andmine on tekstis kirjas ja kui teises kohas lubatakse otsustusõigus alles jätta, on vaja avatud arutelu, kus täpselt on tõde ja millist praktikat läbirääkimisel silmas peeti," ütles ta.

Kaja Kallas toetab Eesti ühinemist leppega

Reformierakonna esimehe Kaja Kallase hinnangul ei teavitanud valitsus avalikkust ja riigikogu ÜRO ränderaamistikust piisavalt, kuid arvestades, et dokument pole siduv ning sellega ühineb enamus liitlasi, peaks Eesti tema hinnangul sellega siiski liituma.

Küsimusele, kas Reformierakond toetab ränderaamistiku lepet vastas Kallas teisipäeva ERR-ile. "Praegu ei ole see küsimus meile. Meie ei ole valitsuses, meie seda otsust ju ei tee. Meie seda allkirjastama ei lähe, meilt ka keegi ei küsi, me oleme opositsioonis. Meie ütleme, et meie ajal me rääkisime neid asju läbi nii avalikkuse kui ka parlamendiga,et kõik oleksid kaasatud ja see on oluline."  

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: