Enneaegsete laste vanemad saavad järjest enam saatusekaaslastelt nõu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ida-Tallinna keskhaiglas tähistati rahvusvahelist enneaegse sünni päeva, mille seekordseks eesmärgiks on tõsta esile perekonna ja haigla koostöö olulisust enneaegse lapse sünni juures. Kohale tulid paljud pered koos enneaegsete beebidega, et jagada oma kogemusi.

Kallede perekonda sündis seitse aastat tagasi, 26. rasedusnädalal väike, erakordselt enneaegne poiss Kiur. Kolm kuud oodatust varem sündinud laps oli pere jaoks šokk ja suurim hirm oli, kas laps jääb ellu.

"See aparaatide hulk ja nende juhtmete hulk, mis lapsele ümber pannakse, see versus eelmiste lastega oli hirmuäratav, ja kui väike ta oli ja ikka samal ajal ma ütlen, et see inimlaps või beebi ei ole väljakujunenud. Ta on 1,5-liitrise pudeli suurune. Proovid seda mõista ja kogu seda hinge anda, et ta elule jääks. See on väga keeruline," meenutas enneaegsena sündinud Kiuri isa Anti Kalle "Aktuaalsele kaamerale".

Eestis sünnib aastas pea 900 enneaegset last. Enneaegsena sündinud Kiuri ema Triinu pakubki läbi oma kogemuse paljudele enneaegsete laste vanematele tuge olles kogemusnõustaja.

"Ta on endiselt täiesti normaalne inimene - ilmselt seda sõnumit me selles olukorras otsimegi kõige rohkem. Seda lootuskiirt, et näha, et sellest on võimalik välja tulla," ütles Kiuri ema Triinu Kalle, millest ta toona puudust tundis. Temal seda teist, sama olukorraga kokku puutunud ema, kellelt nõu küsida, toona võtta ei olnud.

"Kõigepealt on seda ehmatust hästi palju, teadmatust, hirmu, mis sellega kaasneb - et just see emotsionaalne pool, mis kindlasti vajab toetamist," lisas Triinu Kalle, lisades, et edasi tulevad juba pragmaatilisemad küsimused.

"Et kui sul on kodus teised lapsed, kes ka võivad olla päris pisikesed, kuidas nendest eemaleolekut korraldada. Tegelikult see pere seisab silmitsi väga paljude küsimustega, millega tuleb väga lühikese ajaga silmitsi seista," tõdes Triinu Kalle.

Kogemusnõustaja ja ema Triinu leiabki, et enneaegse lapse sünniga toime tulekul on peredele väga lohutav ja oluline teadmine, et oma murega ei olda üksi.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: