Makedoonia ekspeaminister: Ungari andis mulle poliitilise varjupaiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Makedoonia ekspeaminister Nikola Gruevski.
Makedoonia ekspeaminister Nikola Gruevski. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Kohtumõistmise eest Ungarisse põgenenud Makedoonia ekspeaminister Nikola Gruevski teatas teisipäeval, et Budapest rahuldas tema asüülitaotluse.

Ungari "rahuldas täna minu taotluse saada poliitilist varjupaika poliitilise tagakiusamise eest" Makedoonias, kirjutas Gruevski oma Facebooki kontol. 

Sellega kinnitas Gruevski Ungari peaministri Viktor Orbáni valitsusele lähedase ajalehe informatsiooni. 

Orbáni poliitiline liitlane Gruevski on öelnud, et talle tehti enne põgenemist Makedoonias tapmisähvardusi. 

Võimu kuritarvitamise eest kaheks aastaks vangi mõistetud Gruevskit ootab kodumaal veel mitu kohtuprotsessi ja Skopje on väljastanud tema tabamiseks rahvusvahelise vahistamismääruse. 

13. novembril teatas Gruevski, et viibib Ungaris ja on palunud riigilt poliitilist varjupaika.

"Immigratsiooni- ja asüüliamet leidis, et Gruevski vastab põgenikuks tunnistamise õiguslikele tingimustele," kirjutas Ungari päevaleht Magyar Idők teisipäeval. "Amet peab usutavaks Gruevski hirme, et tema sattuks kodumaal ohtu". 

"Immigratsiooniamet järeldas, et kui Gruevski naaseks koju, võivad tema poliitiline minevik ja seisukohad, aga ka uue valitsuse süüdistused talle tuua kaasa tema riigipoolse tagakiusamise," vahendas ajaleht. 

Ungari valitsus ja asüüliamet ei ole vastanud AFP päringutele lehe infot kinnitada. 

Budapest on eitanud Gruevski abistamist Makedooniast põgenemisel, ehkki nii Albaania kui ka Montenegro politsei väidavad, et Ungari diplomaadid aitasid sõidutada Makedoonia endist valitsusjuhti teel Ungarisse Serbiasse. 

Makedoonia võimud olid Gruevskilt eelnevalt ära võtnud diplomaatilise ja isikliku passi. 

Magyar Idők kirjutas, et Makedoonia ekspeaminister jõudis Ungarisse oma isiklikku id-kaarti kasutades ja Ungari võimud andsid talle ühekordseks riiki sisenemiseks vajaliku dokumendi. 

Gruevski ja Orbán on mõlemad on süüdistanud USA liberaalsete vaadetaga miljardäri ja filantroopi George Sorost ebaseadusliku immigratsiooni soodustamises, mida Soros eitab.

Orbáni võimupartei Fidesz on öelnud, et Gruevskit "kiusas taga ja ähvardas vasakpoolne valitsus, millel on selgelt George Sorose toetus".  

Endine parempoolse erakonna VMRO-DPMNE liider domineeris Makedoonia poliitikas pea terve kümnendi kuni aastani 2016 ning lahkus ametist pärast valitsust raputanud pealtkuulamisskandaali. 

Gruevski (48) mõisteti mais süüdi 600 000-eurose Mercedese kasutamises isiklikul otstarbel, kuigi auto oli ostetud riigi raha eest. 

Gruevski on praeguseks ära kasutanud kõik edasikaebamise võimalused.

Nädal tagasi jättis Skopje kohus jõusse kaheaastase vanglakaristuse, mis ekspeaministrile võimu kuritarvitamise eest 5. oktoobril mõisteti.

Gruevski seisab silmitsi süüdistustega mitmes korruptsioonijuhtumis. Mercedest puudutav oli esimene, mis kohtusse jõudis. Oma süüdimõistmist nimetas ta poliitiliselt motiveerituks.

2017. aasta kevadel sai kunagi tema juhitud partei valimistel lüüa sotsiaaldemokraat Zoran Zaevi juhitud koalitsioonilt. Zaevil õnnestus enda taha saada ka riigi albaanlaste vähemust esindavate erakondade tugi.

Zaev ärgitas 14. novembril Ungarit "austama rahvusvahelist praktikat ja rahvusvahelist õigust" ning mitte andma "varjupaika kurjategijatele".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: