Oktoobris suurenes kaupade eksport aastaga 17 protsenti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Konteinerid Muuga sadamas.
Konteinerid Muuga sadamas. Autor/allikas: Scanpix

Kaupade eksport suurenes tänavu oktoobris võrreldes eelmise aasta oktoobriga 17 protsenti ja import 20 protsenti. Esmakordselt ületas eksport 1,3 miljardi ja import 1,5 miljardi piiri.

Enim mõjutas kaubavahetuse kasvu mineraalsete toodete (lahusti, mootorikütus, kütuselisandid, põlevkivikütteõli) ekspordi ja impordi suurenemine, teatas statistikaamet.

Oktoobris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,36 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,56 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 199 miljonit eurot, mis on 62 miljoni euro võrra suurem kui möödunud aasta samal perioodil.

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid oktoobris Soome (16 protsenti kogu kaupade ekspordist), Ameerika Ühendriigid (11 protsenti) ja Rootsi (10 protsenti).

Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Ameerika Ühendriikidesse elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid ning Rootsi puitu, puittooteid ja mitmesuguseid tööstustooteid.

Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse (110 miljonit eurot), Taani (22 miljonit eurot) ja Lätti (21 miljonit eurot). Ameerika Ühendriikidesse kasvas enim kommunikatsiooniseadmete, Taani põlevkivikütteõli ning Lätti elektrienergia väljavedu. Enim kahanes eksport Saksamaale (35 miljonit eurot).

Kaupadest eksporditi oktoobris kõige rohkem elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid (mõlema osatähtsus 17 protsenti kogu kaupade ekspordist) ning puitu ja puittooteid (11 protsenti).

Enim kasvas mineraalsete toodete (140 miljonit eurot), elektriseadmete (39 miljonit eurot) ning puidu ja puittoodete (16 miljonit eurot) väljavedu. Enim vähenes transpordivahendite (24 miljonit eurot) ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade (16 miljonit eurot) väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus oli tänavu oktoobris kogu kaupade ekspordist 72 protsenti. Kodumaist päritolu kaupade väljavedu suurenes eelmise aasta oktoobriga võrreldes 19 protsenti, re-eksport 12 protsenti.

Enim kasvas Eesti päritolu mineraalsete toodete (lahusti, põlevkivikütteõli), elektriseadmete (kommunikatsiooniseadmed) ning puidu ja puittoodete (puitgraanulid, kasepaberipuit) eksport. Eesti päritolu toodete osatähtsus moodustas kogu mineraalsete toodete väljaveost 59 protsenti.

2018. aasta oktoobris imporditi kõige enam kaupu Soomest (12 protsenti kogu kaupade impordist), Leedust (11 protsenti), Saksamaalt ja Venemaalt (mõlema osatähtsus 10 protsenti).

Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ja elektriseadmeid, Leedust ja Venemaalt mineraalseid tooteid, keemiatööstuse toorainet ja tooteid ning Saksamaalt elektriseadmeid ja transpordivahendeid.

Kõige rohkem suurenes import Venemaalt (71 miljonit eurot), Leedust (44 miljonit eurot) ja Soomest (30 miljonit eurot). Venemaalt, Leedust ja Soomest suurenes enim mineraalsete toodete (kütuselisandid ja mootorikütus) import.

Kaupadest imporditi Eestisse enim mineraalseid tooteid (18 protsenti kogu kaupade impordist), elektriseadmeid (14 protsenti), mehaanilisi masinaid, transpordivahendeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning metalle ja metalltooted (kõigi osatähtsus üheksa protsenti).

Enim suurenes mineraalsete toodete (153 miljonit eurot), elektriseadmete ja mehaaniliste masinate (mõlemad 21 miljonit eurot) sissevedu.

Väliskaubanduse ekspordi mahuindeks kasvas 2018. aastal oktoobris võrreldes 2017. aasta sama kuuga kolm protsenti ja impordi mahuindeks kaks protsenti.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: