Rootsi Keskpartei Löfveni kandidatuuri ei toeta

Rootsi Keskpartei juht Annie Lööf.
Rootsi Keskpartei juht Annie Lööf. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rootsi Keskpartei juht Annie Lööf teatas esmaspäeval, et tema erakond keeldub valitsuskoostööst senise sotsiaaldemokraadist peaministri Stefan Löfveniga ning kavatseb seetõttu hääletada parlamendis Löfveni kandidatuuri vastu.

"Viimased viis ööpäeva oleme teinud tööd päeval ja öösel koostöö saavutamiseks, kuid kahjuks ei ole see õnnestunud," vahendas Yle Lööfi sõnu.

Lööfi väitel on sotsiaaldemokraadid kuulanud liigselt Vasakparteid ning pole tulnud vastu Keskpartei nõudmistele.

Löfven peaks esmaspäeval andma Riksdagi spiikrile Andeas Norlénile teada, kuidas on edenenud tema katsed Rootsile uus valitsuskoalitsioon moodustada. Seejärel peaks Norlén tegema otsuse edasiste sammude asjus.

Rootsis septembris toimunud valimised lõppesid poliitilise patiseisuga ning seni on üritanud valitsuskoalitsiooni või piisava toetusega vähemusvalitsust kokku panna nii Mõõduka Koalitsioonipartei juht Ulf Kristersson kui ka Lööf ja Löfven.

Seaduse järgi tuleb korraldada uued valimised, kui peaministrikandidaat neljal korral parlamendis läbi kukub. Reaalselt jõudis oma plaanidega parlamendi ette vaid Kristersson. Seega on pärast tema kandidatuuri mahahääletamist alles veel kolm võimalust.

Värske uuringu kohaselt on pärast valimisi oma toetust kasvatanud natuke just Löfveni sotsiaaldemokraadid. Paremtsentristliku alliansi parteidest on toetust kasvatanud vaid Lööfi Keskpartei. Natuke on toetust kasvatanud ka paremäärmusluses süüdistatud Rootsi Demokraadid, kellega ükski teine partei pole nõud valitsuskoalitsiooni moodustama. Samas pole need muudatused piisavalt suured, mis tähendab, et ka uute valimiste korral senine patiseis tõenäoliselt jätkuks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: