Rootsi peaministriks võib järgmisel nädalal saada Ulf Kristersson

Ulf Kristersson.
Ulf Kristersson. Autor/allikas: Pontus Lundahl/TT News Agency/Reuters/Scanpix

Rootsi parlament hääletab järgmisel nädalal, kas määrata peaministriks Mõõduka Koonderakonna juht Ulf Kristersson, teatas parlamendi spiiker esmaspäeval.

Andreas Norléni sõnul võib hääletus toimuda 14. novembril, kuid kindlat kuupäeva pole veel nimetatud.

Rootsi erakonnad üritavad valitsust moodustada juba peaaegu kaks kuud. Parlamendihääletuse väljaütlemise eesmärk on protsessi kiirendada.

Kristersson korra juba sai võimaluse valitsust moodustada, kuid ebaõnnestus.

"Minu tööriistakastis on töövahendeid väheks jäämas," ütles Norlén pressikonverentsil.

"Protsessi tuleb edasi viia, erakondade dünaamika peab muutuma ja edutud läbirääkimised peavad lõppema."

Norlén rõhutas, et Kristerssoni ametissesaamine pole tagatud.

"Pole ette selge, kas erakonnad aktsepteerivad Ulf Kristerssoni peaministrina," ütles Norlén.

Rootsi seadus näeb ette, et spiiker saab anda peaministrikandidaadile võimaluse valitsuse moodustamiseks kokku neli korda. Kui kõik neli katset ebaõnnestuvad, siis tuleb korraldada uued parlamendivalimised.

Kristerssoni nimetamine on Norléni esimene katse.

Mõõdukas Koonderakond kuulub nelja paremtsentristliku erakonna liitu Allianss, mis sai eelmisest vasaktsentristlikust koalitsioonist 9. septembri parlamendivalimistel õige pisut vähem hääli.

Mõlemad blokid on raskustes parlamendis enamuse saavutamisega, sest keelduvad koostööst immigratsioonivastase ja uusnatslike juurtega Rootsi Demokraatidega (SD). SD kogus parlamendivalimistel 17,6 protsenti häältest ja on parlamendis suuruselt kolmas jõud.

Osa moderaate ja Allianssi kuuluvad kristlikud demokraadid survestavad Kristerssoni minema SD-ga koalitsiooni. Seni on Kristersson selle välistanud.

SD nõuab toetuse eest mõjuvõimu valitsuse poliitika üle. Alliansi ülejäänud kaks erakonda -- Liberaalid ja Keskerakond -- on sellele vastu.

Liberaalide juht Jan Björklund ütles telekanalile TV4, et tema erakond ei toeta Kristerssoni peaministrina, kui nad peavad sõltuma SD toetusest, isegi kui toetus on passiivne.

Kristerssoni sõnul loodab ta, et Liberaalid ja Keskerakond tulevad temaga valitsusse.

"Erakonnad peavad nüüd kokku tulema ja langetama otsuse, et see riik saaks uue valitsuse... Loodan, et Kesk ja Liberaalid tahavad omada uues valitsuses tähtsat osa."

Kristersson rõhutas, et ta ei hakka SD-ga läbi rääkima. Ta vihjas, et on siiski valmis aktsepteerima parlamendis erakonna passiivset toetust.

SD vastas, et ei toeta Kristerssoni eelseisval nädalal hääletusel, kui erakonnale ei anta poliitilist mõjuvõimu.

Sotsiaaldemokraadid, kes olid 2014. aastast valitsuses Rohelistega ning Vasakpartei mitteametliku toetusega, jätsid avatuks  blokiülesele koostöö võimaluse, kui senine peaminister Stefan Löfven saab ametis jätkata.

Allianss ja SD lükkasid selle ettepaneku tagasi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: