Rootsi parlament hääletab reedel Löfveni kandidatuuri üle

Rootsi sotsiaaldemokraatide juht Stefan Löfven.
Rootsi sotsiaaldemokraatide juht Stefan Löfven. Autor/allikas: Scanpix

Rootsi parlamendi spiiker Andreas Norlén teatas kolmapäeval, et reedel läheb parlamendis hääletusele senise sotsiaaldemokraadist peaministri Stefan Löfveni kandidatuur.

Samas usub suurem osa analüütikuid, et Löfvenil ei õnnestu koguda Riksdagis piisavat toetust, et valitsusjuhina jätkata, vahendas Yle.

Näiteks Keskpartei juht Annie Lööf teatas esmaspäeval, et tema erakond keeldub valitsuskoostööst Löfveniga ning kavatseb seetõttu hääletada parlamendis tema kandidatuuri vastu.

Lööfi väitel on sotsiaaldemokraadid kuulanud liigselt Vasakparteid ning pole tulnud vastu Keskpartei nõudmistele.

Rootsis septembris toimunud valimised lõppesid poliitilise patiseisuga ning seni on üritanud valitsuskoalitsiooni või piisava toetusega vähemusvalitsust kokku panna nii Mõõduka Koalitsioonipartei juht Ulf Kristersson kui ka Lööf ja Löfven.

Seaduse järgi tuleb korraldada uued valimised, kui peaministrikandidaat neljal korral parlamendis läbi kukub. Reaalselt on selles raamistikus oma plaanidega parlamendi ette jõudnud vaid Kristersson. Seega on pärast tema kandidatuuri mahahääletamist alles veel kolm võimalust, üks neist toimub siis nüüd reedel.

Värske uuringu kohaselt on pärast valimisi oma toetust kasvatanud natuke just Löfveni sotsiaaldemokraadid. Paremtsentristliku alliansi parteidest on toetust kasvatanud vaid Lööfi Keskpartei. Natuke on toetust kasvatanud ka paremäärmusluses süüdistatud Rootsi Demokraadid, kellega ükski teine partei pole nõud valitsuskoalitsiooni moodustama. Samas pole need muudatused piisavalt suured, mis tähendab, et ka uute valimiste korral senine patiseis tõenäoliselt jätkuks.

Riksdagi koosseis pärast septembris toimunud valimisi:

Senine valitsuskoalitsioon

* sotsiaaldemokraadid (Sveriges socialdemokratiska arbetareparti ehk SAP) - 100 kohta;

* rohelised (Miljöpartiet de gröna ehk MP) - 16 kohta;

Senist valitsust toetanud jõud

* Vasakpartei (Vänsterpartiet) - 28 kohta;

Paremtsentristide allianss

* Mõõdukas Koalitsioonipartei (Moderata samlingspartiet) - 70 kohta;

 * Keskpartei (Centerpartiet) - 31 kohta;

* Liberaalne Rahvapartei (Folkpartiet liberalerna) - 20 kohta;

* Kristlikud Demokraadid (Kristdemokraterna) - 22 kohta;

Muu opositsioon

* Rootsi Demokraadid (Sverigedemokraterna) - 62 kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: