Löfven katsetab taas Rootsile uue valitsuse moodustamist

Rootsi parlamendi spiiker Andreas Norlén nimetas järgmiseks peaministrikandidaadiks senise sotsiaaldemokraadist valitsusjuhi Stefan Löfveni.

Mõõdukat Koalitsiooniparteid esindav spiiker selgitas pressikonverentsil, et hääletamine Löfveni kandidatuuri asjus toimub parlamendis 3. detsembril, vahendas Yle.

Riksdagi spiiker saab pärast valimisi esitada peaministrikandidaati ametlikult neli korda ning kui nad kõik parlamendihääletusel põruvad, tuleb korraldada uued valimised. Löfven on järjekorras teine, Mõõduka Koalitsioonipartei juhi Ulf Kristerssoni kandidatuuri lükkas parlament tagasi 14. novembril.

Norléni hinnangul oleks hea, kui tulevase peaministri nimi oleks teada enne 12. detsembrit, mil parlament hakkab hääletama järgmise aasta eelarvet.

Löfveni võimaluste üle Norlén pressikonverentsil spekuleerima ei hakanud ja tunnistas, et septembrikuistele valimistele järgnenud poliitiline patiseis võib jätkuda. Samas märkis ta, et Kespartei juhi Annie Lööfi juhitud võimukõnelustel kerkis esile mitmeid variante.

Lööf ise teatas neljapäeval, et loobub katsetest uut valitsust moodustada, ja nentis, et Rootsi parteid pole koostööks valmis ning suurimaks vaidlusküsimuseks olevat järgmise peaministri isik.

Löfven on korra pärast valimisi juba parlamendis maha hääletatud, see leidis aset esialgsel hääletusel 25. septembril, mil küsimuseks oli, kas senine valitsus võiks jätkata.

Riksdagi koosseis pärast septembris toimunud valimisi:

Senine valitsuskoalitsioon

* sotsiaaldemokraadid (Sveriges socialdemokratiska arbetareparti ehk SAP) - 100 kohta;

* rohelised (Miljöpartiet de gröna ehk MP) - 16 kohta;

Senist valitsust toetanud jõud

* Vasakpartei (Vänsterpartiet) - 28 kohta;

Paremtsentristide allianss

* Mõõdukas Koalitsioonipartei (Moderata samlingspartiet) - 70 kohta;

 * Keskpartei (Centerpartiet) - 31 kohta;

* Liberaalne Rahvapartei (Folkpartiet liberalerna) - 20 kohta;

* Kristlikud Demokraadid (Kristdemokraterna) - 22 kohta;

Muu opositsioon

* Rootsi Demokraadid (Sverigedemokraterna) - 62 kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: