Keskerakond kasvatas edu Tallinnas, EKRE noorte seas

EKRE korraldatud tõrvikurongkäik tänavu vabariigi aastapäeval
EKRE korraldatud tõrvikurongkäik tänavu vabariigi aastapäeval Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Kui aprillis edestas Reformierakond Keskerakonda toetuselt Tallinnas, siis aasta lõpuks on vahe kärisenud enam kui kahekordseks Keskerakonna kasuks. EKRE on samas jõuliselt kasvatanud toetust nooremate valijate seas, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Tänavu aprillis jäi Keskerakond esmakordselt Tallinnas toetuselt alla Reformierakonnale, kui tsentriparteid toetas 34 ja oravaparteid 37 protsenti pealinna valijatest. Seda võis seletada ka Kaja Kallase Reformierakonna esimeheks valimisega kaasnenud erakonna üldise populaarsuse kasvu ja ootustega.

Aasta lõpuks on aga vahe Eesti pealinnas kärisenud selgelt Keskerakonna kasuks. Keskerakonna toetus valimisealiste kodanike seas Tallinnas on 40, Reformierakonnal aga vaid 18 protsenti. Võrdselt 12 protsenti tallinlastest toetab EKRE-t ja Sotsiaaldemokraatlikku erakonda.

Kui nooremate valijate seas ehk vanusegruppides 18-24 ja 25-34 eluaastat on jätkuvalt populaarseim erakond Reformierakond (toetus vastavalt 26 ja 28 protsenti), on teisele kohale mõlemas tõusnud EKRE. Nii 18-24-aastaste kui ka 25-34-aastaste seas on EKRE toetus 20 protsenti, mis on suurem kui Keskerakonnal. Keskerakond tõuseb populaarseimaks parteiks alates vanusest 35 ning eriti kõrge on erakonna toetus vanusegruppides 65-74 ja 75+ vanusegruppides.

Keskerakond on selgelt suurima toetusega erakond muukeelsete vastajate seas. Tähelepanuväärne, et nende seas viimasel kuul Keskerakonna toetus kasvas - 73 protsendilt 78 protsendile. Samal ajal erakonna vahepeal jõuliselt kasvanud toetus eestlastest valijate seas detsembris langes 19 protsendile, mis on seletatav ränderaamistiku temaatikaga.

Vastajate hariduse puhul torkab silma Eesti sotsiaaldemokraatide igipõline probleem - erakond kõnetab paljuski vaid kõrgharidusega valijaid. Sotside toetus kõrgharidusega vastajate seas on 14 protsenti, kuid keskharidusega vastajate seas vaid neli ja põhiharidusega valijate seas vaid kaks protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: