Pentagon: Türgi sõjaline rünnak Süüria põhjaosas on vastuvõetamatu

{{1544669820000 | amCalendar}}
Kurdi YPG võitlejad.
Kurdi YPG võitlejad. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Igasugune ühepoolne sõjaline aktsioon Süüria põhjaosas oleks "vastuvõetamatu", hoiatas USA kaitseministeerium kolmapäeval pärast seda, kui Türgi teatas peatsest pealetungist Eufrati jõe idakalda vallutamiseks kurdivõitlejatelt.

"Ükskõik millise osapoole ühepoolne sõjaline aktsioon Süüria kirdeosas, eriti kuna USA isikkoosseis võib olla kohal või läheduses, valmistab tõsist muret," ütles Pentagoni pressiesindaja Sean Robertson avalduses. Ta lisas, et Ühendriikide kaitseministeerium "peab selliseid tegusid vastuvõetamatuks".

USA väed on teinud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) allianssi kuuluva YPG-ga tihedat koostööd võitluses äärmusrühmitusega Islamiriik (IS) ning SDF viib alates 10. septembrist Deir Ezzori provintsis läbi operatsiooni IS-i riismete vastu. SDF on tunginud IS-i viimasesse linnapiirkonna tugipunkti Hajini, kus käib pühasõdalastega äge sõjategevus.

SDF-i vägede kõrval võitleb Eufrati idakaldal ja jõest läände jäävas Manbiji linnas ka USA sõdureid.

Türgi peab YPG-d terrorirühmituseks.

"Kooskõlastamine ja konsulteerimine USA ja Türgi vahel on ainus lähenemine muret tekitavate julgeolekuküsimustega tegelemiseks piirkonnas," sõnas Robertson. Tema sõnul on Ühendriigid pühendunud "lähedasele koostööle Türgi partneritega ning hiljuti kogunes kõrgetasemeline töörühm tugevdama just nimelt meie koostööd, koordinatsiooni ja konsultatsioone".

Pentagon on korduvalt hoiatanud, et Türgi vägede ja SDF-i või YPG vaheline sõjategevus oleks ohtlik segaja USA tuumikmissioonile Süürias, milleks on IS-i alistamine.

"Me ei tohiks ja ei saa lubada IS-ile hingetõmbeaja andmist sellel tähtsal hetkel või me seame ohtu olulised edusammud, mida oleme koos koalitsioonipartneritega teinud, ja riskime sellega, et laseme sellel uuesti pead tõsta," ütles Pentagoni pressiesindaja.

Türgi presidendi teadaanne uuest pealetungist tuli päev pärast seda, kui USA kaitseministeerium teatas vaatluspostide rajamise lõpuleviimisest Süüria kirdepiiril. Vaatluspostide eesmärk on hoida ära Türgi sõjaväe ja YPG kokkupõrked.

Süüria kurdivõitlejad: Türgi sõjaline rünnak häiriks võitlust ISIS-ega

USA toetusega kurdi rahvakaitseüksused (YPG) hoiatasid kolmapäeval, et Türgi sõjaline rünnak häiriks nende võitlust äärmusrühmituse ISIS-e riismetega Süüria idaosas. 

"Türgi ähvardused langevad kokku meie vägede edasitungimisega terroristide vastu, seekord sisenemisega Hajini linna," ütles YPG pressiesindaja Nuri Mahmud. "Pole kahtlust, et igasugusel rünnakul Süüria põhjaosas on otsene mõju lahingule Hajini pärast. Väed, kes seal võitlevad, lähevad tagasi kaitsma oma alasid ja perekondi." 

Mahmudi sõnul kasutavad kurdivõitlejad "rünnaku korral legitiimset õigust kaitsta oma piirkondi ja osutavad lõpuni vastupanu". 

Süüria põhjaosas kurdide käes olevate alade poolautonoomne administratsioon pöördus pärast Erdoğani teadaannet ÜRO, ISIS-e vastase rahvusvahelise koalitsiooni ja rahvusvahelise kogukonna poole, kutsudes neid "seisma vastu Erdoğani agressiivsetele plaanidele". 

"Kutsume ka Süüria valitsust võtma nende ähvarduste suhtes ametlikku positsiooni," teatas kurdide täitevnõukogu avalduses. 

YPG pressiesindaja sõnul on vaatluspostid piirkonnas selleks, et "näidata Türgile, et selle julgeolek ei ole ohus". 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: