Fotod: miinituukrid lõhkasid Naissaare lähistel seitse mürsku

Teisipäeval lõhkasid mereväe miinituukrid Naissaare lähistel seitse mürsku, millest suurim kaalus ligi pool tonni ja sisaldas üle 60 kilogrammi lõhkeainet.

Seitse lõhkekeha leiti Naissaare sadama süvendustöödel novembri lõpus ning päästeameti Põhja-Eesti pommigrupp tuvastas need mürskudena.

Seejärel paigutati mürsud saarel ohutusse paika, et need järgnevalt mereväe miinituukritele meres lõhkamiseks üle anda.

"Naissaarel puuduvad tingimused suuremõõtmeliste lõhkekehade ohutuks kahjutukstegemiseks, seega võtsime ühendust mereväelastega. Andsime lõhkekehad üle miinituukritele, kel on varustus ja väljaõpe lõhkekehade hävitamiseks meres," ütles päästeameti Põhja-Eesti pommigrupi juhataja Raido Taalmann.

Lõhkekehade käsitlemisega kaasneb alati risk, seega võeti tööd merel ette kahes etapis. Esmalt oodati soodsaid ilmastikuolusid, mille saabudes oli miinituukritel võimalik mürsud tõstekottidega spetsiaalselt valitud alale transportida.

Teisipäeval viis mereväe tuukrimeeskond merel läbi täiendava kontrolli, mille järel lõhkekehad hävitati.

Ohutuse tagamiseks koordineeriti ja ajastati lõhkamine koostöös veeteede ameti ning politsei- ja piirivalveametiga, samuti mehitati lõhkamispaiga lähistel RIB-kaatritel patrull.

Suurim lõhkekehadest tuvastati 305 mm kaliibriga soomustläbistava mürsuna, mis sisaldas üle 60 kilogrammi lõhkeainet ning kaalus kokku 470 kilogrammi. Sadamatööde käigus leiti ka 152 mm ja 120 mm kaliibriga mürske.

Lõhkekehad pärinesid 20. sajandi algusaastatest, mil Naissaarele rajati Peeter Suure merekindluse rannakaitsepatareid.

Eriväljaõppega mereväe miinituukrid kasutavad varustust, mis võimaldab sukelduda kuni 55 meetri sügavusele.

Alates mereväe taasloomisest 1994. aastal on Eesti merealadel kahjutuks tehtud üle 1300 lõhkekeha.

Lõhkekeha leidmisel tuleb helistada häirekeskuse numbril 112 ja leiust teatada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: