Volker: USA kongress arutab jaanuaris 125 miljoni dollari sõjaabi andmist Ukrainale

USA Ukraina eriesindaja Kurt Volker on Ukraina otsust tauninud.
USA Ukraina eriesindaja Kurt Volker on Ukraina otsust tauninud. Autor/allikas: Efrem Lukatsky/AP/Photo/Scanpix

USA kongress kuulab 2019. aasta jaanuaris ära teabe tuleval aastal Ukrainale eraldatava sõjalise abi esimese poole kohta, ütles Ühendriikide Ukraina eriesindaja Kurt Volker.

"Eriesindaja teatas, et tuleva aasta jaanuaris kuulatakse ära teave järgmise 125 miljoni dollari sõjalise abi, poole tuleval aastal Ukrainale eraldatava abi kohta," seisis Ukraina ülemraada teates Volkeri ja raadaspiiker Andri Parubi kohtumise kohta.

Volkeri sõnutsi tahab USA toetada Ukrainat õhutõrje tugevdamises, samuti mereranniku ning Musta ja Aasovi mere territoriaalvete kaitsmisel.

"Eriesindaja rõhutas, et sõjavarustuse müümise seaduse vastuvõtmine on märguandeks mitte üksi USA maksumaksjatele, vaid ka Euroopa riikidele," seisis pressiteates.

Kiiev: Volker tühistas Kertši juhtumi tõttu kohtumise Surkoviga

Volker tühistas kohtumise Vene presidendi Vladimir Putini abi Vladislav Surkoviga, kuni Moskvast ei tule märke valmidusest vabastada Kertšis hõivatud Ukraina alused ja vangistatud meremehed, ütles ülemraada väliskomisjoni esinaine Hanna Hopko kolmapäeval.

"Ta ütles, et USA president Donald Trump tühistas kohtumise Putiniga G20 tippkohtumisel, sest ei näinud Venemaa poolt mingit edenemist Kertši väinas kinnivõetud ja sõjavangideks peetavate meremeeste vabastamise osas. Seega tarvidus kohtuda kadus," edastas saadik Volkeri sõnad kohtumisel ülemraada saadikutega.

Seejuures välljendas USA diplomaat väljendanud valmidust kohtuda Surkoviga, kui Moskvast "tuleb märke valmiduse kohta Ukraina meremehed vabastada ja saata Donbassi rahuvalvemissioon".

Hopko ütles ka, et raadasaadikud tänasid Ühendriikide diplomaati kongressi viimaste otsuste eest - holodomori genotsiidiks tunnistamise, Nord Stream 2 lubamatuse ja Aasovi mere militariseerimise kohta.

Jutuks oli ka oodatavate Ukriana valimiste küberkaitse ja valimisseaduse muutmine.

Surkov ja Volker kohtusid Ukraina olukorra arutamiseks viimati jaanuaris.

Porošenko ja Volker arutasid Vene sanktsioonide üle

Ukraina president Petro Porošenko ja USA eriesindaja Ukraina küsimustes Kurt Volker arutasid kohtumisel uusi rahvusvahelisi samme Venemaa survestamiseks, teatas Ukraina presidendi kantselei kolmapäeval.

Osapooled arutasid Venemaa "agressiooni Aasovi-Kertši akvatooriumil" ja ohte regionaalsele julgeolekule, teatas kantselei.

"(Kohtumisel) rõhutati, kui tähtis on maailma jõuline reaktsioon sellele agressioonile Ukraina vastu," teatas pressiteenistus.

Porošenko ja Volker olid üksmeelel, et rahvusvahelised sanktsioonid Venemaa suhtes ja nende võimalik karmistamine on oluline osa jõupingutustest ohjeldada "Venemaa agressiooni Ukraina vastu", lisati.

Ametnikud arutasid kohtumisel ka viimaseid arenguid Donbassis ja rõhutasid koordineeritud samme "rahvusvahelise rahuvalvemissiooni saatmiseks ÜRO mandaadi all" piirkondadesse, mis ei ole Kiievi kontrolli all.

Samuti kõneldi Ukraina ja USA strateegilise partnerluse süvendamisest julgeoleku- ja kaitsevallas, teatas kantselei.

Volker tervitas ka Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) otsust eraldada Kiievile järgmine osa finantsabist, rõhutades, et see näitab reformide õnnestumist Ukrainas.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: