Ukraina tahab saata sõjalaevad uuesti Aasovi merele

Ukraina Berdjanski sadam Aasovi meres.
Ukraina Berdjanski sadam Aasovi meres. Autor/allikas: Gleb Garanich/Reuters/Scanpix

Ukraina saadab sõjalaevad tagasi oma Aasovi mere sadamatesse vaatamata sellele, et Venemaa on kolm alust ja nende meeskonnaliikmed kinni pidanud, ütles Ukraina kõrge julgeolekuametnik.

Ukraina ja Venemaa konflikt süvenes taas, kui Moskva novembris Ukraina sõjalaevad ja kokku 24 meeskonnaliiget kinni pidas, väites, et nad sisenesid ebaseaduslikult Venemaa vetesse, kui läbisid Kertši väina, vahendas Reuters.

"Venemaa agressioon ei takista meie plaani saata mereväelaevad Aasovi merele," ütles Ukraina kaitse- ja julgeolekunõukogu sekretär Oleksandr Turtšõnov kohalikule BBC harule.

"Kui me peatume ja taganeme, siis saavutab Venemaa oma eesmärgi võtta Aasovi meri endale, esitledes maailmale enda määratud uusi merepiire Mustal merel ning de facto legaliseerides Krimmi okupatsiooni," lisas ta.

Turtšõnov rõhutas, et Kiiev kutsub järgmisel korral oma laevade pardale nii NATO kui ka OSCE esindajad, et sellega tõestada, et Ukraina ei riku mingeid reegleid.

Turtšõnov ei täpsustanud, millal Ukraina sõjalaevad uuesti Aasovi merele saadetakse, kuid tema sõnul juhtub see peagi.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles, et Ukraina kavatsus saata sõjalaevad uuesti läbi Kertši väina, on provokatsioon.

USA ja Euroopa Liit on nõudnud meremeeste vabastamist. USA president Donald Trump tühistas konflikti tõttu ka läbirääkimised Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: