Endised Eesti välisministrid on Mattise lahkumise tõttu pettunud

Marina Kaljurand
Marina Kaljurand Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Endised Eesti välisministrid Marina Kaljurand (SDE) ja Siim Kallas (RE) peavad Ameerika Ühendriikide kaitseministri James Mattise ametist lahkumist pettumustvalmistavaks ja murettekitavaks.

"Kindral Mattis on olnud tuntud selle poolest, et ta on tugev transatlantiliste suhete toetaja, NATO toetaja, liitlassuhete toetaja. Ja kui panna sinna kõrvale veel teine fakt, et aasta lõpus lahkub ka kindral Kelly (John Kelly - toim.), siis Trumpi administratsioonist lahkuvad kaks äärmiselt mõistlikku inimest, kes saavad aru rahvusvahelistest suhetest," kommenteeris Kaljurand ERR-ile.

"Mida see Eestile tähendab? Ma arvan, et siin tuleks ära oodata, kes saab olema uus kaitseminister ja siis saab sellest pikemalt rääkida. Aga esimene reaktsioon on, et kurb on. Kindlasti on pettumus ja kindral Mattist tuntakse Eestis väga hästi. Nii, et, jah, me kaotame ühe väga tugeva liitlase ja sõbra," lisas Kaljurand.

Siim Kallas rõhutas, et Ameerika Ühendriikide kaitseminister on maailma julgeolekupoliitika üks kõige tähtsamaid inimesi.

"Mattis kehastas sellist traditsioonilist Ameerika julgeolekupoliitikat, mis väga hästi sobis meie ettekujutusega maailma julgeolekust. Kindlasti tema lahkumine tekitab üksjagu ebakindlust," sõnas Kallas.

Kallase sõnul on neid, kes rõõmustavad Mattise lahkumise üle, kui ka neid, kes on mures ja mõtlevad, mis edasi saab. "Meie oleme kindlasti nende hulgas, kes mõtlevad, mis nüüd edasi saab," sõnas Kallas.

"Aga samas ma arvan, et mingisuguseid väga suuri, radikaalseid muutusi Ameerika Ühendriikide kaitseministri vahetus kaasa tuua ei saa. Kuigi ülemjuhataja on loomulikult president, on kaitsepoliitika, armee ja kogu julgeolekupoliitika tegelikult niivõrd suur nähtus, mida nad väga äkiliselt ühes või teises suunas pöörata ei saa," lisas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: