Leht: Kreml mõtleb põhiseaduse muutmisest Putini võimuaja pikendamiseks

Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin tõstis oma äsjase kommentaariga taas päevakorda spekulatsioonid, et Kreml kaalub võimalusi - sealhulgas põhiseaduse muutmist - president Vladimir Putini võimuloleku pikendamiseks.

Praeguse põhiseaduse kohaselt ei saa Putin pärast oma praegust kuue aasta pikkust ametiaega ehk 2024. aastal enam uuesti presidendiks kandideerida, sest praegune on juba tema teine järjestikune ametiaeg riigipeana. Aastatel 1999-2008 oli Putin samuti kaks järjestikust (tookord nelja-aastast) ametiaega president ning pärast seda oli presidendiks Dmitri Medvedev, kelle ametiajal oli Putin peaministriks.

Suurem osa analüütikuid leidis, et sellise võimuvangerdusega täideti vaid põhiseaduse nõuet ning tegelik võim oli endiselt Putinil, kes kohe pärast Medvedevi esimest ametiaega uuesti presidendiks sai.

"Ühiskonnas on küsimusi, auväärne Vladimir Vladimirovitš," sõnas Volodin Kremli stenogrammi kohaselt. "Praegu on aeg neile küsimustele vastata ilma põhiseaduse põhialuseid mingil kujul ohustamata. Seadus, isegi põhiseadus, ei ole dogma."

Spiiker Volodini poolt teisipäevase Kremli külastamise ajal öeldud sõnad polnud küll eriti konkreetsed ning Putini järeltulija teemat ta otsesõnu ei puudutanud, kuid analüütikud on veendunud, et Kreml üritab juba vaikselt ette valmistada pinnast reeglite muutmisele, nendib Moscow Times.

Poliitikaanalüütik Gleb Palvovski sõnul on küsimus võimu edasiandmises. "Putin julgustab seda mängu tehes mitmetähenduslikke vihjeid."

Seda, mida Putin Volodini sõnade peale vastas, Kremli stenogrammis kirjas ei ole. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles kolmapäeval ajakirjanike küsimustele vastates, et mingit kindlat seisukohta sellel teemal ei ole ning samuti polevat hetkel töös mingeid plaane põhiseaduse muutmiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: